Z młodzieżą o handlu ludźmi
Policjanci rozmawiali z młodzieżą z gorzowskiego ekonomika na temat handlu ludźmi. Funkcjonariusze przestrzegali przed możliwymi zagrożeniami, a także informowali o tym, jak bezpiecznie wybrać pracodawcę w okresie letnim.
Choć problem handlu ludźmi jest aktualny przez cały rok, to w okresie letnim nabiera szczególnego znaczenia. Młodzi ludzie szukają pracy na wakacje. Często oferta wydaje się tak dobra, że zapominają o własnym bezpieczeństwie. Dlatego policjanci organizują spotkania w gorzowskich szkołach, aby informować młodzież o zagrożeniach. Dzisiaj /22 maja/ funkcjonariusze odwiedzili uczniów gorzowskiego ekonomika i dyskutowali z nimi między innymi o tym, jak nie zostać oszukanym przez osobę oferującą pracę za granicą.
Młodzież z gorzowskiego „ekonomika” aktywnie uczestniczyła w dyskusji prowadzonej przez funkcjonariuszkę Wydziału Prewencji. Zainteresowanie było tym większe, że kilka osób ma już zaplanowane wakacyjne wyjazdy do pracy. Wskazówki, które zostały im przekazane na pewno się przydadzą. Młodzi ludzie dowiedzieli się również, jak postępować, kiedy mimo zachowania ostrożności, zostali oszukani.
O czym należy pamiętać?
- Sprawdź, czy pracodawca istnieje.
- Zażądaj umowy i dokładnie ją przeczytaj, nie wierz w zapewnienia, że podpiszesz ją na miejscu.
- Sprawdź adres wykonywania pracy w internecie. Poszukaj nr telefonu do firmy, możesz zadzwonić i zapytać o warunki pracy.
- Dopełnij wszelkich formalności (paszport, dowód osobisty, dokumenty niezbędne do podjęcia pracy).
- Czytaj wszystkie dokumenty, które podpisujesz; jeśli wręczasz gotówkę pośrednikowi zawsze żądaj wydania pokwitowania
- Poinformuj najbliższych, gdzie będziesz pracować i mieszkać.
- Zabierz ze sobą adres i nr telefonu polskiego konsulatu w kraju, do którego jedziesz.
- Ustal z bliskimi częstotliwość kontaktów i hasło którego użyjesz w razie kłopotów.
- Zastanów się, czy ufasz osobie, która zaproponowała Ci wyjazd.
sierż. Grzegorz Jaroszewicz
Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.