FERIE 2025. LUBUSKA POLICJA GOTOWA DO ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA
W piątek /17 lutego/ w lubuskich szkołach zabrzmi dzwonek oznajmiający ferie. Najbliższe dwa tygodnie dla lubuskich stróżów prawa upłyną zatem pod kątem wzmożonych działań na rzecz bezpieczeństwa młodszych i starszych uczniów szkół. Policjanci drogówki będą kontrolować autokary wyruszające na zimowiska oraz służyć pomocą wszystkim zmotoryzowanym. Profilaktycy będą natomiast odwiedzać najmłodszych podczas półkolonii i rozmawiać o bezpiecznych zachowaniach – w domu, szkole, na drodze czy w internecie. Zrobimy wszystko, aby każdy uczeń mógł cieszyć się odpoczynkiem, ale i mieć przekonanie, że jest bezpieczny. Zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo najmłodszych!
Tak, to już ten czas. Lubuskie obok czterech innych województw rozpoczyna upragnione dla wszystkich uczniów ferie jako pierwsze. Półmetek roku szkolnego to czas na odpoczynek i wytchnienie przed kolejnym semestrem. Moment bogaty w rozrywki i zabawy. Ważne, aby ta beztroska nie prowadziła do niebezpiecznych sytuacji. A z pewnością istnieje większe ryzyko, kiedy młodzi pozbawieni są pełnej kontroli przez rodziców, opiekunów prawnych czy nauczycieli. Rodzą się nie zawsze mające wiele wspólnego ze zdrowym rozsądkiem pomysły. Dlatego dla policjantów, to czas szczególny. Jesteśmy odpowiedzialni za losy nieletnich. To intensywna praca dla funkcjonariuszy z wielu policyjnych pionów. Jest sporo pracy dla policjantów z wydziałów prewencji, którzy intensyfikują swoje działania profilaktyczne, bo przecież realizują je skutecznie na co dzień. Jest też bardzo wiele zadań dla policjantów ruchu drogowego, którzy będą wnikliwie sprawdzać stany techniczne aut i trzeźwość kierowców. Będą częste kontrole punktów sprzedaży alkoholu, czy ten nie jest oferowany dla nieletnich. Będą wspólne z innymi podmiotami kontrole miejsc wypoczynku na koloniach. Miejsc przebywania najmłodszych. Jednym słowem jest to czas mobilizacji dla wielu policyjnych pionów. Dużo pracy, która ostatecznie ma sprawić, że za dwa tygodnie każdy cały i zdrowy powróci do swych codziennych obowiązków.
Niezwykle istotnym aspektem policyjnych działań związanych z zapewnianiem bezpieczeństwa podczas ferii zimowych są kontrole autokarów. Zanim dzieci wyjadą w miejsca zimowego wypoczynku pojazd, którym będą podróżować oraz jego kierowca będą często sprawdzone przez policjantów. Podczas takich kontroli mundurowi sprawdzą stan techniczny autokaru – sprawność układu hamulcowego i kierowniczego, poziom płynów, zużycie bieżnika opon oraz czy wyposażony jest w specjalne tabliczki informacyjne i urządzenia rejestrujące czas podróży i postoju. Kontrolowany będzie także stan trzeźwości kierowcy oraz czy posiada on uprawnienia wymagane do kierowania. Przypominamy, że każda osoba może wcześniej zgłosić taką kontrolę.
Uważajmy na cyberprzestępczość. Sieć internetowa to zagłębie wiedzy ale również przestrzeń, gdzie dochodzi do wielu niebezpiecznych sytuacji. Niekontrolowane przez rodziców zawierane znajomości czy transakcje nie zawsze kończą się happy endem. Warto o tym pamiętać i z uporem maniaka przypominać swym dzieciom o tym, że zawsze ktoś się znajduje po drugiej stronie i może mieć złe intencje. Oszuści działający w cyberprzestrzeni cały czas próbują uzyskać nieautoryzowany dostęp do naszych komputerów, kont internetowych lub sieci. To zagrożenie może przybrać różne formy, począwszy od prób kradzieży naszych danych osobowych, aż po ataki na duże instytucje, takie jak firmy czy rządy. Cyberprzestępczość to obszar, w którym hakerzy działają na szkodę innych, próbując wyłudzić pieniądze, dokonywać kradzieży tożsamości lub infiltrować systemy informatyczne. W tym celu wykorzystują różne techniki i metody w tym tak zwany phishing, które cyberprzestępcy wykorzystują, aby oszukać ludzi i wyłudzić od nich poufne informacje, takie jak hasła, numery kart kredytowych czy dane osobowe. Zagrożenia cybernetyczne stanowią realne ryzyko dla każdego użytkownika internetu. W miarę jak technologia się rozwija, tak też ewoluują techniki cyberprzestępców. Dlatego tak ważne jest, abyśmy byli świadomi tych zagrożeń i stosowali najlepsze praktyki bezpieczeństwa w sieci. To jest nasza wspólna odpowiedzialność, aby chronić naszą prywatność i bezpieczeństwo w cyfrowym świecie, który coraz bardziej wpływa na nasze życie codzienne.
Lubuscy policjanci będą zatem dbać o to, aby nikomu nie stała im się krzywda. W wielu momentach przy grupie rówieśników zapomina się o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Chęć zaimponowania bywa silniejsza niż zdrowy rozsadek. To są zazwyczaj momenty, kiedy rodzą się i są realizowane niebezpieczne pomysły. Lubuscy policjanci będą wnikliwie sprawdzać miejsca, gdzie przebywają najmłodsi. Zależy nam na tym, aby pierwszy po feriach szkolny dzwonek był sygnałem do rozpoczęcia dla wszystkich uczniów, którzy cali i zdrowi wrócą na lekcje.
Opracował: młodszy inspektor Marcin Maludy
Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 21.81 MB)