Aktualności

Wjechali quadami do lasu. Zostali ukarani mandatami karnymi

Data publikacji 09.01.2025

Współpraca policjantów gubińskiego komisariatu z funkcjonariuszami Posterunku Straży Leśnej Nadleśnictwa Gubin na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa na obszarach leśnych trwa od wielu lat. Tym razem, dzięki wymianie informacji o zagrożeniu dotyczącym poruszania się po terenach leśnych quadami, jakie wpłynęły za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, trzy osoby zostały ukarane wysokimi mandatami karnymi.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie wymiany informacji pomiędzy społeczeństwem a Policją. Katalog zagrożeń jest bardzo szeroki, a jednym z nich jest poruszanie się po terenach leśnych quadami. Mając na względzie wieloletnią współpracę pomiędzy policjantami gubińskiego komisariatu z funkcjonariuszami Posterunku Straży Leśnej Nadleśnictwa Gubin na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa na obszarach leśnych, informacja o wskazanym w pierwszych dniach nowego roku zagrożeniu i obszaru, w którym dochodzi do naruszeń, przekazana została do strażników leśnych. Na efekty nie trzeba było długo czekać, bo już następnego dnia strażnicy leśni widząc grupę osób, które chwilę wcześniej czterokołowcami i motocyklem jeździły po lesie, postanowili ich zatrzymać i wylegitymować. Z uwagi, iż osoby te na widok jadącego w ich stronę pojazdu rozpierzchły się, nie udało się wszystkich zatrzymać. W konsekwencji funkcjonariusze przy asyście policjantów z Gubina ukarali trzech kierujących wysokimi mandantami karnymi. 36 -latek za niezachowanie należytej ostrożności na drogach wewnętrznych otrzymał 2 tysiące złotych mandatu karnego, 41- latek za bezprawny wjazd do lasu 500 złotych, natomiast 42– latek za bezprawny wjazd do lasu i niszczenie grzybni 800 złotych.

Wspólne działania obu służb będą kontynuowane nie tylko na terenie gminy Gubin, ale również na terenie całego powiatu krośnieńskiego.

Przypominamy, że z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa może skorzystać każdy. Sposób działania aplikacji jest łatwy w obsłudze. Wystarczy mieć do dyspozycji telefon bądź komputer z dostępem do internetu. I co dalej?:
•    kliknij na baner Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, dostępny na stronach internetowych komend powiatowych, miejskich i wojewódzkich Policji,
•    po otwarciu strony internetowej Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, zaakceptuj regulamin,
•    chcąc dodać zgłoszenie, wybierz na mapie obszar, który cię interesuje,
•    następnie, za pomocą czerwonej ikony „dodaj zagrożenie”, dodaj do mapy występujące niebezpieczeństwo (wybierając je z katalogu, należy wskazać konkretny punkt na mapie oraz datę zdarzenia),
•    w otwartym oknie opisz dane zagrożenie, wybierz dni tygodnia i porę dnia, kiedy dana sytuacja ma miejsce, możesz także załączyć plik o maksymalnej pojemności 5 megabajtów, a następnie kliknij przycisk "ZGŁOŚ".
Pamiętaj, że zgłoszenie zaznaczone na Mapie nie zastąpi potrzeby pilnej interwencji. Gdy zachodzi taka potrzeba, wówczas musisz zadzwonić na numer 112. Dziękujemy mieszkańcom za każde zgłoszenie, dzięki któremu wiemy, co jest najbardziej uciążliwe dla lokalnej społeczności oraz pozwala nam jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo na drodze.

 

komisarz Justyna Kulka
Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim

Powrót na górę strony