Przed nami „Wszystkich Świętych”. O bezpieczeństwo zadbają lubuscy policjanci
To będzie niezwykle intensywny czas służby dla lubuskich policjantów. Powód i cel? „Wszystkich Świętych” i zadbanie o bezpieczeństwo wszystkich zmotoryzowanych i pieszych. Mundurowi pomogą dotrzeć w rejon cmentarzy i bezpiecznie z nich powrócić. Na drogach będzie więcej policyjnych patroli, co przełoży się na częstsze kontrole. Policjanci będą skupiać się na prędkości kierowców, ich trzeźwości, bezpiecznym przewożeniu pasażerów oraz stanie technicznym pojazdów. Sprawmy wspólnie, aby na lubuskich drogach nikt nie stracił życia. Do tego potrzebna jest odpowiedzialność i pokora.
Ruszają coroczne, ogólnopolskie działania pod nazwą „Wszyscy Święci”. W całym kraju należy się spodziewać zwiększonych sił policyjnych, które w licznych działaniach sprawdzać będą zachowania kierowców. Do akcji ruszają także lubuscy policjanci, którzy odpowiedzialni będą za to jak krystalizuje się bezpieczeństwo na arteriach komunikacyjnych regionu. Ponad 200 policjantów ruchu drogowego, wspomaganych funkcjonariuszami innych pionów i służb, zadba o właściwe przemieszanie się po naszych drogach. Kulturalni i rozsądni kierowcy nie mają się czego obawiać. Policjant będzie partnerem w bezpiecznym dotarciu do celu. Za to piraci drogowi, charakteryzujący się szaleńczą jazdą z pewnością nie mogą liczyć na taryfę ulgową.
Aby na poważnie to bezpieczeństwo zapewnić, lubuscy policjanci wykorzystują wiele specjalistycznych urządzeń i pojazdów. Są to między innymi nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami, szybkie motocykle, nowoczesne urządzenia służące do mierzenia prędkości i stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Ale sięgają też po nowoczesne rozwiązania technologiczne. Od kilku już lat w zapewnieniu bezpieczeństwa pomagają nam drony. Bezzałogowe statki powietrzne bardzo często realizują działania poświęcone bezpieczeństwu niechronionych uczestników ruchu drogowego, ale także są świetnym narzędziem do monitorowania zachowań kierowców i respektowania przez nich znaków i sygnałów drogowych. Dzięki posiadającej 30-krotny zoom kamerze, zamontowanej do drona, mundurowi z powietrza mogą dokładnie dostrzec niebezpieczne zachowania kierowców jak i pieszych.
Bezpośrednio w rejonie lubuskich nekropolii najwięcej problemów może przysporzyć zmieniona organizacja ruchu. Dlatego warto się z nią zapoznać:
Co zrobić, żeby bezpiecznie dojechać do celu? Przede wszystkim wsiąść za kierownicę będąc trzeźwym. Po drugie ściągnąć nogę z gazu, bo to wciąż najczęstsza przyczyna wypadków. Po trzecie wystrzegać się ryzykownych manewrów - wyprzedzania, które w wielu sytuacjach są złym wyborem i zagrażają życiu. Warto zadbać o stan techniczny pojazdu, którego przegląd jest wskazany nie tylko podczas corocznych badań ale także podczas dalekich wypraw na rodzinne groby. No i zapoznanie się z trasą alternatywną, co może uniknąć konieczności stania w tworzących się korkach. No i wreszcie wypoczynek. Z tym w ostatnich latach jest problem. Szybkie tempo życia, chęć zaoszczędzenia jednego dnia, powoduje, że wielu kierowców siada do auta bezpośrednio po zakończonej pracy. Zmęczony kierowca powoduje duże zagrożenie dla siebie i innych. Także tych najmłodszych pasażerów. Warto o tym pamiętać. W ostatnich latach w tym czasie nikt nie stracił życia na lubuskich drogach. Niech i teraz będzie bezpiecznie.
Opracował: młodszy inspektor Marcin Maludy
Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 37.5 MB)