Serca zabiły w jednym rytmie
„Jesteś potrzebny. Bądź wolny od uzależnień. Staraj się pomagać innym!”- to tylko niektóre hasła, które w sobotę /14 czerwca/ płynęły z desek sceny letniej gorzowskiego teatru. Właśnie w tym miejscu policjanci Wydziału Prewencji wspólnie z innymi instytucjami zwalczającymi dysfunkcje społeczne, realizowali coroczną akcję profilaktyczną „Profilaktyka a Teatr”.
Ponownie uczniowie gorzowskich szkół ponadgimnazjalnych spotkali się, aby narkotyki, alkohol i przemoc nie odbierały wolności życia. W trosce o to, by dzieci, młodzież i dorośli byli tak bardzo razem i tak bardzo prawdziwi w tak ważnej sprawie. Corocznie pomysł, który narodził się w Komendzie Głównej Policji, konsekwentnie realizowany jest w całej Polsce. Poprzez ten program Policja wpisuje się w najnowsze trendy instytucjonalnych działań profilaktycznych na świecie.
Bardzo oryginalny, artystyczny, sceniczny i transparentny przekaz miały banery i wystąpienia przygotowane przez uczniów gorzowskich szkół. Cały happening odbył się na deskach sceny letniej gorzowskiego teatru. Po prezentacji umiejętności wokalnych i artystycznych odbyła się debata z ekspertami, którzy przybliżali problematykę uzależnień.
To właśnie w taki sposób budzi się wrażliwość, to właśnie tak otwierają się oczy na mądrą samodzielność. Młodzi uczą się nie tylko sztuki, ale dzięki sztuce – jak dokonywać wyborów, jak odmawiać. Poznają też manipulacyjne mechanizmy uzależniania. To ich początek drogi ku dorosłości, dlatego niezwykle istotne, aby już teraz poznali sposoby unikania dysfunkcji społecznych. W spotkaniu oprócz policjantek Wydziału Prewencji gorzowskiej Komendy, uczestniczył jej komendant- mł. insp. Jerzy Głąbowski. Byli również eksperci Wydziału Prewencji KWP w Gorzowie, którzy profilaktykę wszczepiają młodzieży w codziennej służbie.
Na 16.00 przypadło wspólne wybijanie rytmu bicia serca. To już kolejny zryw, który kształtuje postawy naszej młodzieży, który jednoczy cały kraj w trosce o to, aby narkotyki, alkohol i przemoc nie odbierały wolności życia. W trosce o to, by dzieci, młodzież i dorośli byli tak bardzo razem i tak bardzo prawdziwi w tak ważnej sprawie.
Opracował: podkom. Marcin Maludy
Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.