Aktualności

Licealiści z wizytą w komendzie

Data publikacji 05.06.2014

Młodzież szkół średnich powiatu gorzowskiego odwiedziła Komendę Miejską Policji w Gorzowie Wlkp.  Goście zwiedzili komendę i uczestniczyli w prelekcji na temat zagrożeń handlem ludźmi.

Podczas dzisiejszych dni otwartych komendy młodzież miała okazję zwiedzenia budynku i zapoznania się z pliska z tajnikami pracy naszych policjantów. Goście zwiedzili stanowisko dowodzenia, gdzie oficer dyżurny i jego zastępca koordynuję pracę wszystkich służb zewnętrznych gorzowskiej komendy Kolejnym punktem odwiedzin było pomieszczenie, gdzie obsługiwany jest miejski monitoring. Podczas odwiedzin młodzież obejrzała również policyjne radiowozy oraz sprzęt wykorzystywany na co dzień przez policjantów.

Na zakończenie wizyty w komendzie odbyło się spotkanie z policjantkami z Wydziału Prewencji, podczas którego rozmawiano na temat zagrożeń handlu ludźmi. Zbliżające się wakacje to okres, w którym młodzież szczególnie narażona jest na ryzyko stania się ofiarą handlu ludźmi. Chęć zarobku i podróży powoduje, że młodzi ludzie korzystają z ofert pracy za granicą, gdzie mogą być wykorzystywani do pracy niewolniczej lub w celach seksualnych. Podczas spotkania wyjaśniono młodzieży czym jest handel ludźmi, jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać przed wyjazdem za granicę oraz jak postępować, gdy zostanie się ofiarą handlu ludźmi.

Dzisiejsza prelekcja jest kontynuacją działań policjantów z gorzowskiej komendy, w ramach realizacji projektu „Zapobieganie handlowi ludźmi”. Spotkania z młodzieżą mają charakter prezentacji multimedialnej i dyskusji na temat bezpiecznego planowania wyjazdów wakacyjnych i powrotów do domu. Tegoroczna, już VIII edycja projektu, potrwa do końca roku szkolnego. Więcej porad i pomoc dla ofiar handlu ludźmi na stronach internetowych:

www.strada.org.pl

www.kcik.pl

Definicję „handlu ludźmi” określa art. 115 § 22 ustawy z 20 maja 2010 r. o zmianie ustawy Kodeks Karny, ustawy o Policji, ustawy – Przepisy wprowadzające Kodeks Karny oraz ustawy Kodeks postępowania karnego. Handlem ludźmi jest werbowanie, transport, dostarczanie, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osoby z zastosowaniem:

  1. przemocy lub groźby bezprawnej,
  2. uprowadzenia,
  3. podstępu,
  4. wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,
  5. nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności,
  6. udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy osobie sprawującej opiekę lub nadzór nad inną osobą w celu jej wykorzystania, nawet za jej zgodą, w szczególności w prostytucji, pornografii lub innych formach seksualnego wykorzystania, w pracy lub usługach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie lub innych formach wykorzystania poniżających godność człowieka lub w celu pozyskania komórek, tkanek lub narządów wbrew przepisom ustawy. Jeżeli zachowanie sprawcy dotyczy małoletniego, stanowi ono handel ludźmi, nawet gdy nie zostały użyte metody lub środki wymienione w pkt 1 - 6.

Przestępstwo „handlu ludźmi”, wg art. 189a Kodeksu karnego podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 3. Natomiast czynienie przygotowań do popełnienia tego przestępstwa zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

 

źródło: st. asp. Anna Chmielenko

KMP Gorzów Wlkp.

  • Licealiści z wizytą w komendzie
  • Licealiści z wizytą w komendzie
  • Licealiści z wizytą w komendzie
  • Licealiści z wizytą w komendzie
  • Licealiści z wizytą w komendzie
  • Licealiści z wizytą w komendzie
  • Licealiści z wizytą w komendzie
  • Licealiści z wizytą w komendzie
Powrót na górę strony