Stanowcze NIE dla alkoholu za kierownicą – nietrzeźwi wyeliminowani z dalszej jazdy
Mimo iż kary obowiązujące kierowców, którzy decydują się na jazdę pod wpływem alkoholu, są surowe, nadal spotykamy osoby, które decydują się na taki krok. Nie trzeba być ekspertem, by przewidzieć, że takie zachowanie niesie za sobą poważne konsekwencje i może prowadzić do tragedii. By przeciwdziałać niebezpiecznym zdarzeniom na drodze, policjanci krośnieńskiej drogówki prowadzą wzmożone działania prewencyjno-kontrolne „Trzeźwość”. Już w pierwszej godzinie trwania poniedziałkowej (7 października) akcji, w czterech przypadkach koniecznym było ponowne skontrolowanie kierowcy. O ich dalszym losie zadecyduje sąd.
Nietrzeźwi na drodze są dużym zagrożeniem dla życia i zdrowia wszystkich użytkowników. Niestety nie wszyscy biorą to pod uwagę i lekceważąc stan w jakim się znajdują wsiadają za kierownicę. By przeciwdziałać takim zachowaniom, policjanci Wydziału Ruchu Drogowego krośnieńskiej komendy usytuowani w różnych miejscach powiatu prowadzą wzmożone działania prewencyjno – kontrolne „Trzeźwość” i eliminują z drogi kierowców, w przypadku których urządzenie wykazało obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. Funkcjonariusze poniedziałkowe (7 października) działania rozpoczęli bardzo wczesnym rankiem na skrzyżowaniu drogi krajowej numer 32 z drogą wojewódzką 285 w rejonie miejscowości Sękowice. W wielu przypadkach policyjna kontrola trwała tylko chwilę i kierujący mogli kontynuować podróż. Nie było to jednak możliwe w przypadku czworga kierujących. Badania stanu trzeźwości wykazały, że troje z nich znajdowało się w stanie nietrzeźwości, a jeden w stanie po użyciu alkoholu. Policjanci wszystkim zatrzymali prawo jazdy i poinformowali o dalszych konsekwencjach.
Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata, kara pieniężna od 5000 złotych do 60 000 złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej oraz 15 punktów karnych. Natomiast za kierowanie w stanie po użyciu alkoholu grozi kara aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych, zakaz prowadzenia pojazdów do lat 3 oraz 15 punktów karnych.
komisarz Justyna Kulka
Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 12.21 MB)