Bądź widoczny na drodze – noś odblaski
We wtorek (1 października) na terenie całego kraju obchodzonych jest Ogólnopolski Policyjny Dzień Odblasków rozpoczynający kampanię „Świeć Przykładem - Noś Odblaski”. Do tych działań włączyli się także lubuscy policjanci, którzy jak co roku promują bezpieczeństwo na drogach.
Jesień to czas, w którym noszenie elementów odblaskowych nabierają szczególnego znaczenia. Długie, ciemne popołudnia, mgły, opady atmosferyczne nie sprzyjają uczestnikom ruchu drogowego. Zgodnie z przepisami każdy pieszy poruszający się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Chyba, że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku.
Dlatego niezwykle ważne jest, aby świadomość społeczna noszenia odblasków była jak największa. Pamiętajmy, że widoczność pieszego, czy rowerzysty wyposażonego w takie elementy zmienia się diametralnie w porównaniu do sytuacji, kiedy mamy do czynienia z osobami bez odblasków. Droga hamowania pojazdu jadącego z prędkością 100 km/h wynosi 60-75 metrów. Pieszy bez elementów odblaskowych zostaje zauważony dopiero z odległości 30 metrów. Jednak kiedy taka osoba założy opaskę lub kamizelkę odblaskową, zostanie zauważona z odległości 150-200 metrów. W takiej sytuacji kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie.
Sytuacje, w których należy nosić elementy odblaskowe, nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w mieście, w świetle latarni, także w przypadku przechodzenia przez oświetlone przejście pieszy jest bardziej, widoczny posiadając odblask.
Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane lub zakładane na ubrania, opaski oraz kamizelki. Ważnie jest ich umieszczenie, odblaski powinny być na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że jesteśmy dobrze widoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.
Opracował: młodszy aspirant Bartosz Kulej
Zespół Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji Gorzowie Wielkopolskim