Aktualności

Bezpieczny senior, czyli jak nie dać się oszukać

Data publikacji 31.08.2024

Lubuscy policjanci nie ustają w staraniach na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa osobom starszym. Jak pokazuje rzeczywistość, to właśnie ta grupa najczęściej znajduje się na celowniku oszustów. Właśnie rusza kolejny cykl spotkań z seniorami, ale również z przedstawicielami placówek bankowych, których celem jest omówienie sposobów działania przestępców oraz wypracowanie wspólnych rozwiązań chroniących potencjalne ofiary. Wysoki poziom świadomości społecznej to najlepsza metoda, aby nie dać się oszukać.

W piątek (30 sierpnia) lubuscy policjanci ruszają z kolejnym cyklem spotkań z seniorami, podczas których będą ostrzegać swoich odbiorców przed metodami działań oszustów. Jak pokazuje praktyka, to właśnie ta grupa jest najbardziej narażona na wiktymizację. W tym zakresie szczególna rola spoczywa na dzielnicowych, którzy dzięki swojemu rozeznaniu na podległych rejonach służbowych, mogą docierać z profilaktycznym przekazem zarówno do większych grup, jak i poszczególnych osób. Bardzo ważne jest, aby rozmawiać z seniorami mniej aktywnymi, a więc takimi, którzy nie przynależą do kół i stowarzyszeń. Mundurowi współpracują w tym zakresie także z proboszczami parafii. Wielokrotnie przekazywali już duchownym swoiste vademecum bezpieczeństwa, które odczytywane jest w formie ogłoszenia parafialnego na zakończenie nabożeństwa. Funkcjonariusze nawiązują także kontakt z przedstawicielami placówek bankowych. Uczulają pracowników na sytuacje, kiedy to starsza osoba planuje wybranie większej kwoty gotówki, szczególnie jeśli robi to w pośpiechu i towarzyszą temu emocje. Inauguracją tej współpracy była przeprowadzona przez sulęcińską Policję debata społeczna, podczas której wraz z bankowcami nieśli profilaktyczny przekaz skierowany do seniorów. Działamy cały czas, ale początek września będzie jeszcze bardziej intensywny pod kątem przeciwdziałania oszustwom na szkodę osób starszych.

 

Pamiętaj!

Policja, prokuratura czy jakakolwiek inna instytucja nigdy nie żąda przekazania jakiejkolwiek kwoty pieniędzy, na tak zwane konta techniczne. Takie po prostu nie istnieją!

Jeśli w słuchawce usłyszysz komunikat, że Twoje oszczędności są zagrożone i należy je natychmiast przekazać na inne konto – nie rób tego, to oszustwo.

Jeśli otrzymujesz telefon od członka rodziny, który informuje, że spowodował wypadek i potrzebuje pieniędzy na tak zwaną „kaucję” – rozłącz się, to oszustwo.

Jeśli dostajesz wiadomość od „członka rodziny”, za pośrednictwem komunikatora społecznościowego, z prośbą o pożyczkę pieniędzy, zweryfikuj czy aby na pewno piszesz z bliskim. Jak to zrobić? Po prostu zadzwoń na zapisany w telefonie numer i zapytaj, czy to rzeczywiście ta osoba jest w potrzebie.

Inwestycje z niebagatelnym zyskiem przy bardzo małym lub żadnym ryzyku nie istnieją. Jeśli ktoś próbuje namówić Cię na wejście w taki interes – bądź czujny, z dużą dozą prawdopodobieństwa jest to oszustwo.

 

Młodszy aspirant Klaudia Biernacka
Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

Powrót na górę strony