Obywatele zgłaszają, policjanci reagują – Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w walce z piratami drogowymi
Policjanci weryfikują zagrożenia zgłoszone za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Funkcjonariusze potwierdzili zgłoszenia, które dotyczyły nadmiernej prędkości na terenie powiatu żarskiego. Kierowcy otrzymali wysokie mandaty oraz punkty karne.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to narzędzie za pomocą, którego społeczeństwo komunikuje się z Policją. Mieszkańcy informują o różnego rodzaju zagrożeniach w pobliżu swego miejsca zamieszkania. Jednym z takich zagrożeń jest przekroczenie dozwolonej prędkości, to najczęstsze zagrożenie nanoszone przez obywateli, które jest weryfikowane przez policjantów ruchu drogowe. Od początku roku na terenie powiatu żarskiego funkcjonariusze odnotowali 859 wszystkich zgłoszeń. Aż 343 dotyczyły nadmiernej prędkości, funkcjonariusze potwierdzili 118 z nich.
W środę (28 sierpnia) mundurowi weryfikowali między innymi punkty wskazane w miejscowościach: Gozdno i Świbna. O skuteczności Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa przekonali się w tych przypadkach dwaj kierowcy. W Gozdnie 50-letni kierowca audi miał na liczniku 90 kilometrów na godzinę. W miejscu tym obowiązywała prędkość maksymalna 50. Mężczyzna otrzymał mandat w wysokości 800 złotych i 9 punktów karnych. W miejscowości Świbna, kierowca fiata miał 87 kilometrów na godzinę, gdzie obowiązuje 50. Ukarany został takim samym mandatem i punktami karnymi.
Dzięki takim zgłoszeniom policjanci wiedzą o newralgicznych miejscach, w których kierowcy nie stosują się do oznakowania i poruszają się często z niebezpieczną prędkością.
Za pomocą narzędzia jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa można przekazywać informacje o innych zagrożeniach. Do wyboru są kategorie obejmujące między innymi miejsca, w których dochodzi do aktów wandalizmu, używane lub sprzedawane są środki odurzające, niewłaściwe parkowanie czy spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym.
Zasady działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa:
- otwieramy Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa
- akceptujemy regulamin,
- chcąc dodać zgłoszenie, należy na początku wybrać na mapie obszar, który nas interesuje,
- następnie, za pomocą czerwonej ikony „dodaj zagrożenie”, dodajemy do mapy występujące niebezpieczeństwo, wybierając je z katalogu zawierającego ponad dwadzieścia pozycji, należy wskazać konkretny punkt na mapie oraz datę zdarzenia.
Pamiętajmy jednak, że narzędzie to nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112. Prosimy o odpowiedzialne korzystanie z aplikacji. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji.
nadkomisarz Aneta Berestecka
Komenda Powiatowa Policji w Żarach