Gorzowscy policjanci podsumowali miniony rok
Podczas uroczystej odprawy, przeprowadzonej we wtorek w Regionalnym Centrum Ratownictwa w Witnicy, gorzowscy policjanci podsumowali wyniki swojej ubiegłorocznej pracy. W naradzie uczestniczył Komendant Wojewódzki Policji, nadinspektor Ryszard Wiśniewski.
W uroczystej odprawie podsumowującej ubiegłoroczne dokonania gorzowskich policjantów wziął udział Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wlkp., nadinspektor Ryszard Wiśniewski, oraz Komendant Miejski Policji w Gorzowie Wlkp. inspektor Jerzy Głąbowski, jego Zastępca - podinspektor Jacek Gralak a także policjanci i pracownicy cywilni gorzowskiej jednostki. Z efektami pracy Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie mogli zapoznać się zaproszeni goście, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz miasta, gminy i kierownictwo prokuratury.
Pracę pionu kryminalnego przedstawił Zastępca Komendanta Miejskiego Policji podinspektor Jacek Gralak, omawiając przestępczość na terenie powiatu gorzowskiego. - Dzięki pracy gorzowskiej Policji w 2013 roku odnotowaliśmy wysokie wskaźniki wykrywalności w kategorii przestępstw ogółem i kryminalnej, które wyniosły odpowiednio 70,9% i 66,8%. W okresie tym zatrzymano na gorącym uczynku i ustalono w toku prowadzonych postępowań ponad 2700 podejrzanych, z czego 75 tymczasowo aresztowano - wymieniał Zastępca Komendanta. W roku ubiegłym wszczęto 246 postępowań przygotowawczych o przestępstwa narkotykowe, osiągając dynamikę w tej kategorii na poziome 105,6%. Gorzowscy policjanci ujawnili i zabezpieczyli blisko 3 kg narkotyków. Jednostka zabezpieczyła mienie o wartości ponad 1,9 mln zł. W ten sposób pozbawiono przestępców majątku, zapewniając skuteczne wykonanie przyszłej kary, szczególnie o charakterze finansowym.
Stan bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie działania KMP w Gorzowie Wlkp., przedstawił Komendant Miejski, inspektor Jerzy Głąbowski. Omówił on wyniki działania funkcjonariuszy w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W 2013 roku doszło do 153 wypadków drogowych ( w 2012 roku – 166), w których zginęło 21 osób, a 230 osób doznało obrażeń ciała. W minionym roku znacząco wzrosła ilość badań kierujących na zawartość alkoholu. Policjanci Ruchu Drogowego gorzowskiej jednostki przeprowadzili łącznie 63887 badań, udaremniając dalszą jazdę 523 nietrzeźwym kierującym. W minionym roku wszczęto 942 postępowania o przestępstwa drogowe, czyli o 9,4% więcej niż rok wcześniej. Były to głównie przestępstwa związane z kierowaniem pojazdu pod wpływem alkoholu – liczba wszczęć wyniosła 857. Realizując programy prewencyjne, skierowane na podniesienie poziomu bezpieczeństwa oraz zapobiegania przestępczości i zachowań patologicznych policjanci z Wydziału Prewencji przeprowadzili szereg spotkań z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi mieszkańcami miasta Gorzowa Wlkp. i powiatu, m.in. w ramach programów: „Lepiej zapobiegać niż karać”, „Stop cyberprzemocy”, „Lupo”, „Start w dorosłość-Veto agresji i przemocy” czy „Seniorze nie daj się oszukać”. Łącznie gorzowska Policja przeprowadziła blisko 200 spotkań w których brało udział ponad 4300 uczestników.
W 2013 roku w szeregi gorzowskiej komendy Policji wstąpiło 60 policjantów, a 22 zakończyło służbę. W minionym roku 146 funkcjonariuszy awansowało na wyższe stopnie, a 165 funkcjonariuszy awansowało na wyższe stanowiska służbowe.
Podziękowanie za pracę na ręce Komendanta Miejskiego Policji, insp. Jerzego Głąbowskiego, złożyli także przedstawiciele miasta, samorządowcy a także prokurator, podkreślając jednocześnie, że dzięki wytężonej pracy funkcjonariuszy, mogą czuć się bezpiecznie. Podsumowując naradę głos zabrał Komendant Wojewódzki Policji, nadinspektor Ryszard Wiśniewski, który również podziękował gorzowskim policjantom za zaangażowanie w służbę i osiągnięte wyniki. Podkreślił także, że statystyka jest jedynie miernikiem, za pomocą którego można oceniać pracę funkcjonariuszy. Najistotniejsze jest jednak zaufanie społeczne, którego wzrost jest jednym z najważniejszych celów stawianych przed całą formacją.
Zadania stawiane przez gorzowska komendą w bieżącym roku to przede wszystkim większa efektywność w walce z przestępczością pospolitą, a przede wszystkim kradzieżami z włamaniem i kradzieży pojazdów, Kolejne priorytety to utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa imprez masowych oraz aktywna współpraca z samorządami, organizacjami pozarządowymi i społecznością lokalną.