Aktualności

Seniorze, nigdy nie przekazuj pieniędzy nieznajomemu!

Data publikacji 13.08.2024

Oszuści „na wnuczka” i „na policjanta” wciąż szukają nieświadomych starszych osób. Pomimo wielu kampanii mających na celu ostrzeganie seniorów, nadal zdarzają się niestety takie przypadki. Dlatego uczmy naszych bliskich jak się przed tym chronić. Nie bądźmy obojętni i nie pozwólmy na to, aby nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia.

W ostatnim czasie prowadzonych jest wiele kampanii, które mają na celu ostrzec o oszustwach dokonywanych na starszych osobach. Pomimo tego seniorzy nadal tracą swoje oszczędności. Oszuści często posługują się książkami telefonicznymi, z których wybierają osoby o imionach często występujących u osób starszych, a następnie dzwonią na wybrany numer telefonu. Rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia, z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię, a także inne dane. Osoba po drugiej stronie słuchawki przekonuje, iż ma problemy, potrzebuje gotówki, nie ma możliwości odebrania gotówki osobiście.

„Fałszywy funkcjonariusz” podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki, prosi, by nie przerywać rozmowy telefonicznej i wybrać numer na Policję. Wtedy inny głos w słuchawce przekonuje ofiarę, że bierze udział w akcji rozpracowania oszustwa. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna , a oszust ma do nich łatwy dostęp. Każda taka historia powinna być dla nas sygnałem, że coś jest nie tak – dlatego, że POLICJA NIGDY NIE PRZYJMUJE PIENIĘDZY!

Jest to typowy schemat dla takiego oszustwa, dlatego też należy pamiętać oraz uczyć starsze osoby:

- Podczas rozmowy dopytaj, z kim rozmawiasz, nie sugeruj się kim może być dzwoniący!

- Nie podawaj informacji, żadnych imion rodziny, adresu, ilości posiadanej gotówki!

- Nie przekazuj pieniędzy nikomu obcemu, nigdy!

- Policja nigdy nie żąda gotówki i nigdy po nią nie przyjedzie!

- Zadzwoń na Tobie znany numer członków rodziny i potwierdź sytuację!

- Poinformuj w razie podejrzeń policję! To nie jest fałszywe zgłoszenie! Nie grożą Ci żadne konsekwencje.

- Nie podawaj numeru konta ani żadnych danych do logowania!

 

Pamiętajmy, aby uczyć i ostrzegać naszych bliskich, by nie padli ofiarą oszustwa. Prowadzone są również spotkania z seniorami i pracownikami placówek, gdzie trzymane są oszczędności, aby byli wyczuleni w sytuacjach gdy, starsze osoby wyciągają wszystkie swoje pieniądze. Oszuści mogą posiadać już część informacji o nas, ponieważ uzyskują, je z portali społecznościowych, gdzie dzieci lub wnukowie podają olbrzymią liczbę informacji o sobie i bliskich.

 

młodszy aspirant Kinga Nowak

Komenda Powiatowa Policji w Świebodzinie

Powrót na górę strony