Bezpiecznie na wakacjach dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to aplikacja, dzięki której przy pomocy komputera lub telefonu, można w prosty i anonimowy sposób przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa. Zgłoszenia naniesione na mapę trafiają do policjantów, którzy bezpośrednio zajmują się rozwiązaniem wskazanego problemu. Ty też możesz przyczynić się do bezpieczeństwa w czasie wakacji. Widzisz? Zareaguj i zgłoś problem na aplikacji KMZB.
Przed nami druga połowa wakacji. Wielu z nas czas wolny będzie spędzać na spacerach, przejażdżkach rowerowych lub nad wodą. Jeśli zauważymy niepokojące nas zdarzenia, możemy realnie wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa naszego otoczenia. Również nad jeziorem lub morzem. W okresie letnim najczęściej zgłaszane zagrożenia to te związane z przebywaniem na świeżym powietrzu, spożywaniem alkoholu nad wodą oraz problem zaśmiecania akwenów. Dzięki aplikacji bez wychodzenia z domu możemy zgłosić następujące zagrożenia:
- niebezpieczne miejsca na terenach wodnych, na przykład dzikie kąpieliska,
- niebezpieczne miejsca na wodach, gdzie najczęściej dochodzi do zdarzeń zagrażających osobom wypoczywających na jednostkach pływających, np. występowanie głębin, silnych wirów, podwodnych przeszkód,
- miejsca grupowania się ludzi (zwłaszcza niepełnoletnich), które spożywają alkohol tam, gdzie jest to zabronione, oraz w pobliżu wody, co stanowi wysokie zagrożenie dla ich bezpieczeństwa,
- dzikie wysypiska śmieci w lesie lub miejsca nielegalnego składowania odpadów
- miejsca, gdzie często dochodzi do niszczenia terenów leśnych poprzez np. poruszanie się quadami.
Aplikacja gwarantuje anonimowość i pewność, że każde zgłoszenie zostanie sumiennie sprawdzone przez policjantów. Aby zgłosić zagrożenie należy otworzyć stronę internetową Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, zaakceptować regulamin. Następnie należy wybrać na mapie obszar, który nas interesuje. Za pomocą czerwonej ikony „dodaj zagrożenie”. Dodajemy do mapy występujące niebezpieczeństwo, wybierając je z katalogu zawierającego ponad dwadzieścia pozycji należy wskazać konkretny punkt na mapie oraz datę zdarzenia.
Dzięki temu Policja będzie mogła przeanalizować pojawiające się potencjalnie niebezpieczne sytuacje i zaplanować działania prewencyjne. Każde, nowo dodane zgłoszenie oznaczone jest kolorem zielonym. Następnie poddawane jest weryfikacji i wówczas zmienia kolor na żółty. Jeśli zostanie potwierdzone, uzyskuje kolor czerwony. Gdy zaś weryfikacja zagrożenia jest negatywna, znacznik przyjmuje kolor szary i znika z oficjalnej mapy. Jednakże nadal zgłoszenie widoczne jest dla policyjnego koordynatora mapy. Nie możemy zapominać o tym, że bardzo często to od nas zależy, czy i jak szybko, zostanie wyeliminowane zagrożenie. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest coraz popularniejsza wśród Lubuszan, którzy coraz chętniej z niej korzystają.
Pamiętajmy, że każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Natomiast, w pilnych przypadkach, kiedy potrzebna jest natychmiastowa interwencja korzystajmy z numeru alarmowego 112.
Mieszkańcom dziękujemy za dotychczasową aktywność w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa i współpracę z Policją w zakresie eliminowania zagrożeń oraz życzymy beztroskich, a przede wszystkim bezpiecznych wakacji.
aspirant Justyna Sęczkowska-Sobol
Komenda Powiatowa Policji w Nowej Soli
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 20.83 MB)