Wspólne działanie służb w trosce o bezpieczeństwo nad wodą
Bezpieczny wypoczynek nad wodą to zadanie nie tylko dla Policji. W czasie tegorocznych wakacji policjanci z Gubina współpracujący na co dzień ze Strażą Leśną oraz Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym działającymi na terenie miasta i gminy Gubin zintensyfikowali swoje działania i przenieśli się w rejon jeziora Borek w Kosarzynie. Wykorzystany do działań ”Bezpieczne wakacje” oraz „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” dron pozwolił w krótkim czasie, sprawdzić sytuacje na akwenie, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zachowanie osób wypoczywających nad wodą, korzystających z kąpieli oraz sprzętów wodnych.
Sezon letni w pełni. To czas, w którym policjanci w trosce o bezpieczeństwo osób wypoczywających na naszym terenie, prowadzą wzmożone kontrole na drogach, wodach i terenach przywodnych. Funkcjonariuszy gubińskiego komisariatu w podejmowaniu działań w ramach akcji „Bezpieczne wakacje” oraz „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” wspierają ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz Straż Leśna z Nadleśnictwa Gubin, z którymi współpracują na co dzień. Realizowane w środę (31 lipca) działania na wodzie prowadzone były z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrznego będącego na wyposażeniu Straży Leśnej. Użycie drona pozwoliło w krótkim czasie sprawdzić sytuacje na akwenie, ze szczególnym zwróceniem uwagi na zachowanie osób wypoczywających nad wodą, korzystających z kąpieli oraz sprzętów wodnych, a także linii brzegowej pod kątem przebywania nad wodą miłośników wędkarstwa. W trakcie, gdy dron kontrolował sytuacje z powietrza, funkcjonariusze wraz z ratownikiem obserwowali z łodzi motorowej zachowanie osób przebywających w wodzie, a także kontrolowali trzeźwość osób korzystających ze sprzętów wodnych. Tego typu kontrole odbywać się będą cyklicznie, przez cały sezon letni.
W czasie trwania tegorocznych wakacji upalna pogoda sprzyja spędzaniu czasu nad wodą. Niestety zdarza się często, że najmłodsi w czasie wakacji korzystają z uroków lata pozbawieni opieki dorosłych. Młodzi ludzie nie zdając sobie sprawy z zagrożeń, kąpią się w miejscach niestrzeżonych, gdzie udzielenie pomocy jest utrudnione, stąd celowość takich patroli. Przypominamy, że korzystając z niestrzeżonych kąpielisk, narażamy się na niebezpieczeństwo. Nie są one dozorowane, często są zaniedbane, zanieczyszczone, bez jakichkolwiek informacji o głębokości wody. Częstym problemem wśród kąpiących jest także brak przygotowania się do kąpieli. Zapominamy, że w upalny dzień, gdy nasze ciało jest rozgrzane, skok do zimnej wody może spowodować szok termiczny. Ponadto wiele osób skacze do wody, bez wcześniejszego sprawdzenia dna, co może skończyć się nawet kalectwem. Duży problem stanowią także plażowicze oraz wędkarze będący pod wpływem alkoholu, którzy bagatelizując zagrożenie i w takim stanie wchodzą do wody lub korzystają ze sprzętów wodnych. Pamiętaj, woda to żywioł, który nie wybacza błędów.
komisarz Justyna Kulka
Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 16.6 MB)