Aktualności

Podsumowujemy pierwszą część wakacji i meldujemy gotowość do dalszych działań!

Data publikacji 31.07.2024

Półmetek wakacji już za nami. Lubuscy policjanci w tym czasie prowadzili wiele działań, aby osoby korzystające z wolnego czasu, mogły robić to w sposób bezpieczny. Żeby było to jednak w pełni możliwe, służba policjantów musi zostać wsparta odpowiedzialnością nieletnich oraz ich rodziców czy opiekunów. Wspólnie zadbajmy o to, by druga połowa minęła bez groźnych zdarzeń!

Działania lubuskich policjantów związane z zapewnianiem bezpieczeństwa podczas tegorocznych wakacji tak naprawdę zaczęły się już kilka tygodni przed ostatnim dzwonkiem. Wtedy też mundurowi prowadzili w szkołach spotkania z uczniami, podczas których przekazywali istotne zasady dotyczące bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Zagadnienia poruszane przez nich były związane głównie z prawidłowym poruszaniem się po drogach, odpowiedzialnym korzystaniem z kąpielisk, zagrożeniem jakie niesie ze sobą zażywanie środków odurzających czy niebezpieczeństwami czyhającymi w Internecie. Kiedy 22 czerwca wakacje zaczęły się już na dobre, policjanci każdego dnia realizowali wiele działań związanych z szeroko rozumianym bezpieczeństwem.

Na drogach mundurowi służyli pomocą wszystkim podróżnym, a także wyciągali konsekwencje wobec osób, które łamiąc przepisy prawa narażają na niebezpieczeństwo nie tylko siebie, ale również innych uczestników ruchu drogowego. Niestety, mimo ciężkiej służby i starań funkcjonariuszy oraz licznych apeli medialnych o to, by na drogach poruszać się w sposób uważny i odpowiedzialny, na lubuskich trasach nie obyło się bez groźnych zdarzeń. Od początku wakacji doszło bowiem do 63 wypadków, w których zginęło 11 osób, a 67 zostało rannych. Doszło także do 983 kolizji drogowych. Codziennie na wielu lubuskich trasach można było dostrzec policjantów kontrolujących trzeźwość kierowców. Zasadność tych działań nie podlega żadnej dyskusji, ponieważ w dalszym ciągu zdarzają się osoby, które decydują się wsiąść za kierownice pojazdu po wcześniejszym spożywaniu alkoholu. Od 22 czerwca policjanci zatrzymali 268 kierowców znajdujących pod wpływem alkoholu (214 w stanie nietrzeźwości, 54 w stanie po użyciu alkoholu).

Wiele uwagi stróże prawa skupili na zapewnianiu bezpieczeństwa nad akwenami. Realizując zadania w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” policjanci patrolowali tereny przywodne oraz wykorzystując specjalistyczne łodzie, pełnili służbę na wodach. Widząc nieodpowiedzialne zachowania natychmiast reagowali, a kiedy było to wymagane, wyciągali konsekwencje. Zawsze rozmawiając z plażowiczami czy osobami korzystającymi z wodnych środków transportu apelowali o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. I chociaż na lubuskich akwenach od początku wakacji nie utonęła żadna osoba nieletnia, to doszło do dwóch zdarzeń, gdzie życie tracili mężczyźni w wieku 41 i 70 lat.

Każdego roku okres wakacji oznacza dla policjantów czas ciężkiej służby na rzecz bezpieczeństwa osób odpoczywających od zwykłej codzienności czy edukacji. Tak było podczas pierwszej i będzie w drugiej połowie tegorocznego letniego wypoczynku. Żeby ten czas minął jednak bezpiecznie, służba policjantów musi zostać wsparta odpowiedzialnością nieletnich oraz ich rodziców czy opiekunów. Wspólnie zadbajmy o to, by sierpień minął bez groźnych zdarzeń!

 

Opracował: aspirant Mateusz Sławek

Zespół Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim

  • Patrol wodny i osoby wypoczywające na brzegu jeziora
  • Urządzenie kontrolne
  • Policjant ruchu drogowego podczas kontroli pojazdów
  • Policjanci ruchu drogowego rozmawiają z kierowcą
  • Policjantka mierząca prędkość pojazdów
  • Policjant ruchu drogowego przy badaniu trzeźwości kierowcy
  • Policyjni wodniacy pomagają mężczyźnie z wody
  • Policjant sprawdza stan opon autokaru
  • Policjant wraz z ratownikiem wodnym obserwują wypoczywających
  • Koło ratunkowe, w tle łódź policyjna na wodzie
  • Policjant na łodzi policyjnej
  • Policjantka rozmawia z harcerzami
Powrót na górę strony