Aktualności

Eliminujemy pijanych kierujących – eliminujemy poważne zagrożenie

Data publikacji 30.07.2024

Prowadzone od lat kontrole stanu trzeźwości kierujących pokazały, że takie policyjne działania są niezbędne i powinny być organizowane częściej, bo eliminują z dróg kierujących pod wpływem alkoholu. We wtorek (30 lipca) kolejny raz okazało się, że te kontrole są skuteczne. Na ulicy Jędrzychowskiej w Zielonej Górze policjanci ruchu drogowego zatrzymali nietrzeźwą (miała ponad pół promila) kierującą.

Mieszkańcy miasta i powiatu zielonogórskiego zdążyli się już przyzwyczaić do policyjnych działań związanych z częstym i niespodziewanym kontrolowaniem stanu trzeźwości kierujących w różnych miejscach i o różnej porze dnia. Te kontrole spotykają się z dużym zrozumieniem i coraz większą aprobatą mieszkańców świadomych tego, że policjanci dbają aby nasze miasto i powiat były bezpieczne i wolne od patologii jaką jest kierowanie po alkoholu. Takie działania są podejmowane nie tylko na terenie Zielonej Góry, ale także w mniejszych i większych miejscowościach naszego powiatu.

Prowadzone już od kilku lat działania związane z masowym kontrolowaniem stanu trzeźwości spowodowały, że coraz mniej osób decyduje się wsiąść za kierownicę po alkoholu. Jednakże mając świadomość, że ten problem istnieje, policjanci robią wszystko aby go wyeliminować, czemu służą częste, niespodziewane kontrole w różnych miejscach.

Wtorkowe (30 lipca) poranne działania przeprowadzone na terenie Zielonej Góry działania pokazały, że mimo poważnych konsekwencji, są kierowcy, którzy decydują się na jazdę po wcześniejszym spożyciu alkoholu. Kontrola stanu trzeźwości kierującej oplem wykazała, że wsiadła ona za kierownicę mając ponad pół promila. Kobieta tłumaczyła się brakiem świadomości, że alkohol, który spożywała dzień wcześniej, znajduje się jeszcze w jej organizmie i ma wpływ na zachowanie za kierownicą. Przypominamy więc, że w zależności od spożytej ilości, czasu i predyspozycji, alkohol może się znajdować w organizmie nawet 24 godziny od jego spożycia.

Przypominamy, że konsekwencje jazdy po alkoholu są dotkliwe. Kierujący będący w stanie po użyciu alkoholu popełnia wykroczenie, za które zgodnie z artykułem 87 kodeksu wykroczeń grozi kara aresztu – do 30 dni – lub kara grzywny od 50 złotych do 5000 złotych. Ponadto w takim przypadku sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do nawet 3 lat.

Natomiast kierujący będący w stanie nietrzeźwości otrzymuje obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata, musi obowiązkowo zapłacić co najmniej 5 tysięcy złotych grzywny, a także grozi mu kara pozbawienia wolności do 2 lat. O ostatecznym wymiarze kary zawsze decyduje sąd.

podinspektor Małgorzata Stanisławska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

Powrót na górę strony