To nie Twoja „kolej” na śmierć! Policjanci apelują o rozwagę na przejazdach kolejowych i zachęcają do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa
Wakacje w pełni, co nierozerwalnie związane jest ze zwiększonym ruchem na drogach. Policjanci w całej Polsce czuwają, aby odbywał się on płynnie, a przede wszystkim bezpiecznie. Do służby kierowana jest większa liczba mundurowych, którzy działają prewencyjnie jak również reagują na naruszenia przepisów. Jak pokazują ostatnie dni, jako społeczeństwo niestety wciąż borykamy się z brakiem wyobraźni zarówno ze trony kierowców jak i pieszych w rejonie przejazdów kolejowych. Przypominamy, iż pomocna w tym zakresie może okazać się Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, poprzez którą można poinformować funkcjonariuszy o naruszeniach w rejonie torów.
W ogólnej statystyce zdarzeń drogowych, wypadki na przejazdach kolejowych nie stanowią dominującego problemu, jednak ze względu na swoją specyfikę charakteryzują się bardzo tragicznymi skutkami. Samochód, rowerzysta czy osoba piesza nie mają najmniejszych szans w starciu z rozpędzonym składem. Nie trzeba też specjalistycznej wiedzy, aby uświadomić sobie, że zanim maszynista zdąży wyhamować, może być już po prostu za późno. Temat staje się tym istotniejszy, biorąc pod uwagę trwający okres wakacyjny i zwiększony ruch na drogach. Policjanci w całej Polsce czuwają, aby odbywał się on płynnie, a przede wszystkim bezpiecznie. Do służby kierowana jest większa liczba mundurowych, którzy działają prewencyjnie jak również reagują na naruszenia przepisów. Jak pokazują ostatnie dni, jako społeczeństwo niestety wciąż borykamy się z brakiem wyobraźni zarówno ze trony kierowców jak i pieszych w rejonie przejazdów kolejowych. Przykładów nie trzeba szukać daleko. Wraz z końcem czerwca 67-letni kierowca osobowego volkswagena zignorował sygnalizację świetlną oraz opuszczone rogatki i wjechał na torowisko, następnie wysiadł z pojazdu i zaczął chodzić po torach. Do zdarzenia doszło na terenie Międzyrzecza i tylko dzięki czujności dróżnika, udało uniknąć się tragedii. Link do komunikatu znajduje się poniżej:
Na kanwie tych wydarzeń, przypominamy, że bez względu na to czy przejazd jest strzeżony czy też nie, to miejsce w którym każdy użytkownik drogi musi zachować szczególną ostrożność. Zasada jest prosta: zwolnij, zatrzymaj się, a następnie dokładnie spójrz w prawą i lewą stronę. Wolne? Możesz bezpiecznie kontynuować podróż. Stosuj się do znaków, którymi opatrzony jest przejazd kolejowy, w tym do znaku B-20 „STOP”. Nigdy nie wjeżdżaj na przejazd, pomimo opuszczonych zapór, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub kiedy po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy. Są to wykroczenia, a przede wszystkim takie zachowania mogą okazać się śmiertelną pułapką.
Jeśli już ktokolwiek znajdzie się Państwo w takiej sytuacji, należy bez zawahania staranować rogatki. Każda z nich zaprojektowana została tak, aby złamała się pod wpływem nacisku. Koszt jej naprawy to kilkaset złotych, ale w przypadku, gdy mamy do wyboru życie i zdrowie własne oraz osób, które wieziemy – to decyzja jest raczej oczywista. W przypadku awarii, gdy nasze auto utknie na torach i nie da się uruchomić, należy niezwłocznie opuścić pojazd.
Państwo również możecie mieć swój wkład w zapewnienie bezpieczeństwa drogowego. Korzystając z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa poinformujcie mundurowych o przejazdach kolejowych, gdzie najczęściej dochodzi do łamania przepisów. Dzięki temu funkcjonariusze będą mogli czuwać w tych miejscach, które najbardziej tego wymagają. Proszę pamiętać jednak, że w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego należy zadzwonić na numer alarmowy 112.
Młodszy aspirant Klaudia Biernacka
Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie