Aktualności

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe - Zrób wszystko, by Twoje dane były bezpieczne!

Data publikacji 09.07.2024

W dobie rosnącej popularności zakupów internetowych, zapewnienie bezpieczeństwa transakcji stało się kluczowe. Niestety, oszuści stale szukają nowych sposobów na wyłudzanie pieniędzy od nieświadomych konsumentów. Policjanci zwracają się z apelem do wszystkich użytkowników Internetu, aby zachowali szczególną ostrożność .Uwierzytelnianie dwuskładnikowe zapewnia „podwójne sprawdzanie”, że naprawdę jesteśmy osobą, za którą się podajemy, gdy korzystamy z usług online. Samo hasło, to często zbyt mało, aby ochronić dostęp do naszego konta!

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli, mając na uwadze nadal pojawiające się oszustwa internetowe, kolejny raz ostrzegają przed przestępcami. Ci stale to wymyślają coraz to nowe metody, by nieuczciwie się wzbogacić. Mundurowi zachęcają do korzystania z uwierzytelniania dwuskładnikowego, które zapewnia „podwójne sprawdzanie”, że naprawdę jesteś osobą, za którą się podajesz, gdy korzystasz z usług online. Sposób ten jest dostępny w większości powszechnych usług online, takich jak bankowość, poczta e-mail lub media społecznościowe. Podczas konfigurowania usługa poprosi Cię o podanie „drugiego składnika”, do którego masz dostęp tylko Ty. Tym sposobem możemy uchronić nasze dane, a także zgromadzone na koncie oszczędności przed oszustami.

Jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim - zachować czujność i rozsądnie korzystać z Internetu:

- Pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je.

- Pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania.

- Nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników.

- Oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła.

- Stosować dwuskładniowe uwierzytelnienie swoich kont społecznościowych– wówczas o wiele trudniej przejąć konto, ponieważ zalogowanie się wymaga potwierdzenia smsem.

- Potwierdzać tożsamość osób, które piszą do nas przez internetowe komunikatory i proszą o podanie kodów BLIK – najlepiej od razu zadzwonić do takiej osoby. Wykonanie połączenia zajmie kilkadziesiąt sekund, a tym samym zyskamy pewność, że nasz znajomy rzeczywiście jest w potrzebie i to właśnie jemu – a nie oszustowi – przekazujemy pieniądze.

- Sprawdzać dane transakcji przed jej zatwierdzeniem w aplikacji bankowości mobilnej – przestępca nie skorzysta z kodu, dopóki nie potwierdzimy transakcji na naszym telefonie.

- Chronić swój telefon, a szczególnie PIN do aplikacji mobilnej banku.

- Skontaktuj się ze swoim znajomym (najlepiej telefonicznie), od którego dostałeś wiadomość z prośbą o pożyczkę.

- Nie jest wykluczone, że nasz znajomy naprawdę potrzebuje takiej pożyczki, lecz powinniśmy to zweryfikować.

- Zwróć uwagę na adres strony, na której się logujesz.

- Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe w serwisach internetowych.

- Opcja ta będzie wymagała od Ciebie podania dodatkowego hasła SMS podczas logowania, ale nie pozwoli na przejęcie Twojego konta.

 

aspirant Justyna Sęczkowska-Sobol

Komenda Powiatowa Policji w Nowej Soli

Powrót na górę strony