Aktualności

Bezpieczne zakupy online. Jak uniknąć oszustw w transakcjach internetowych?

Data publikacji 03.07.2024

W dobie rosnącej popularności zakupów internetowych, zapewnienie bezpieczeństwa transakcji stało się kluczowe. Niestety, oszuści stale szukają nowych sposobów na wyłudzanie pieniędzy od nieświadomych konsumentów. Policjanci zwracają się z apelem do wszystkich użytkowników internetu, aby zachowali szczególną ostrożność podczas dokonywania zakupów online. W związku z rosnącą liczbą zgłoszeń dotyczących oszustw internetowych przypominamy o najczęstszych zagrożeniach oraz przedstawiamy kluczowe zasady, które pomogą uniknąć stania się ofiarą przestępstwa.

Najczęstsze metody oszustw w transakcjach internetowych:

 

1. Phishing: Fałszywe strony internetowe i e-maile, które podszywają się pod legalne sklepy, aby wyłudzić dane logowania i informacje o kartach płatniczych.

2. Fałszywe sklepy internetowe: Strony, które wyglądają profesjonalnie, ale nie realizują zamówień lub wysyłają podróbki zamiast zamówionych produktów.

3. Nieuczciwi sprzedawcy na platformach aukcyjnych: Osoby sprzedające nieistniejące produkty lub nie dostarczające zamówień po otrzymaniu płatności.

4. Przejęcie konta: Cyberprzestępcy zdobywają dostęp do kont użytkowników na platformach handlowych, aby dokonywać nieautoryzowanych zakupów.

 

Jak się chronić przed oszustwami w transakcjach internetowych?

 

1. Kupuj w zaufanych sklepach: Wybieraj renomowane sklepy internetowe, które mają pozytywne opinie i historię działalności.

2. Sprawdzaj adresy URL: Upewnij się, że adres strony sklepu zaczyna się od "https://" i zawiera poprawną nazwę domeny.

3. Czytaj opinie i recenzje: Przed zakupem sprawdzaj opinie innych klientów na temat sklepu lub sprzedawcy.

4. Unikaj podejrzanie niskich cen: Zbyt atrakcyjne oferty mogą być sygnałem oszustwa. Zawsze porównuj ceny produktów w różnych sklepach.

5. Korzystaj z bezpiecznych metod płatności: Wybieraj płatności kartą kredytową lub za pośrednictwem zaufanych serwisów płatniczych, które oferują dodatkowe zabezpieczenia.

6. Aktualizuj oprogramowanie: Upewnij się, że Twoje urządzenie oraz przeglądarka są zaktualizowane i zabezpieczone przed najnowszymi zagrożeniami.

7. Uważaj na podejrzane e-maile i wiadomości: Nie klikaj w linki ani nie pobieraj załączników z nieznanych źródeł. 

 

Przypominamy, że dbanie o bezpieczeństwo w sieci to nasza wspólna odpowiedzialność. Pamiętajmy, że edukacja i czujność są najlepszymi środkami zapobiegawczymi w walce z przestępczością internetową. Działając świadomie, możemy chronić swoje dane, swoje finanse i swoją prywatność przed cyberzagrożeniami.

 

młodszy aspirant Mateusz Maksimczyk

Komenda Powiatowa Policji w Międzyrzeczu

Powrót na górę strony