Aktualności

Za dwa promile oferował dwa tysiące

Data publikacji 14.10.2013

Policjanci z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Zielonej Górze zatrzymali kierującego osobowym Hyundai’em, który prowadził mając ponad dwa promile. Katalog przestępczych zachowań szybko jednak uzupełnił o usiłowanie wręczenia korzyści majątkowej oraz znieważenie policjantów.

Dzięki efektywnej służbie policjantów z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Zielonej Górze, 29-letni kierowca pochodzący z Gliwic zakończył swoją podróż przedwcześnie. Powodem takiego stanu rzeczy było przypuszczenie funkcjonariuszy, że właśnie kierujący tym pojazdem może znajdować się pod działaniem alkoholu. Jego jazda ul. Graniczną w Gorzowie po północy z czwartku na piątek mogła na to wskazywać.

 

 

Już po wylegitymowaniu od kontrolowanego wyczuwalna była wyraźna woń alkoholu, ale kierujący grając na zwłokę i odwlekając w czasie sformalizowanie jego stanu trzeźwości, odmówił policjantom poddania się badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Kiedy policjanci poinformowali zatrzymanego, że jego samochód, który blokuje pas ruchu zostanie odholowany, 29-latek przekonywał mundurowych, że te czynności nie są konieczne, oferując im łapówkę. Policjanci przybliżyli mężczyźnie konsekwencje takiego zachowania. Kiedy policjanci zbliżali się do gorzowskiej Komendy, a kontrolowany zarejestrował w końcu, że policjanci nie chcą przystać na jego bezprawne oferty, zaczął wielokrotnie wyzywać policjantów używając słów wulgarnych. Badanie trzeźwości, na które zdecydował się w końcu zatrzymany potwierdziło przypuszczenia policjantów, wskazując na nietrzeźwość kierowcy Hyundaia. W wydychanym powietrzu miał ponad dwa promile. Podczas drogi na badania do Przychodni Lekarskiej, mężczyzna sprecyzował swe wcześniejsze oferty przekupstwa, oferując policjantom dwa tysiące złotych.

 

Art. 178a. § 1 Kodeksu Karnego:

Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

art. 229 § 3 Kodeksu Karnego:

§ 1. Kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji,podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa, aby skłonić osobę pełniącą funkcję publiczną do naruszenia przepisów prawa lub udziela albo obiecuje udzielić takiej osobie korzyści majątkowej lub osobistej za naruszenie przepisów prawa,podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

 

art. 226 § 1 Kodeksu Karnego:

Kto znieważa funkcjonariusza publicznego lub osobę do pomocy mu przybraną, podczas i w związku z pełnieniem obowiązków służbowych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

 

Opracował: podkom. Marcin Maludy

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

  • Za dwa promile oferował dwa tysiące
Powrót na górę strony