Aktualności

Kolejny długi weekend na lubuskich drogach. Po pierwsze bezpieczeństwo

Data publikacji 29.05.2024

Lubuscy policjanci są gotowi na działania pod nazwą „Boże Ciało”, związane z zapewnieniem bezpieczeństwa na drogach. Od środy do poniedziałku (29 maja - 3 czerwca) na drogach regionu pojawi się więcej policyjnych patroli, aby każdy kto zdecyduje się wolne dni spędzić z dala od domu czuł się bezpiecznie. Mundurowi służyć będą wszelką pomocą podróżnym, tak aby każdy spokojnie i bez przeszkód dotarł do celu.

Przed nami kilka dni wolnych. Wszystko za sprawą święta jakim jest „Boże Ciało” przypadające w tym roku na 30 maja. Wielu skorzysta zapewne z możliwości przedłużenia weekendu biorąc w piątek urlop. Czas ten będzie z pewnością przez wielu wykorzystany na chwilowy urlop z dala od domu. Ale zawsze po zakończeniu tak długich weekendów, przychodzi czas refleksji. Policyjne statystyki szybko przekonują nieprzekonanych, że nieszczęść i ludzkich tragedii jest zbyt wiele. Od początku roku na lubuskich drogach doszło do 165 wypadków, w których 24 osoby straciły życie, a 191 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 795 pijanych kierowców. Aż 26 019 razy przekraczano dozwoloną prędkość, spośród 45 734 wszystkich drogowych przewinień. Dlatego to czas wytężonej pracy dla wszystkich lubuskich policjantów, którzy w całodobowych służbach dbać będą o bezpieczeństwo Lubuszan i wszystkich tych, którzy w tym czasie przebywać będą w naszym regionie. Z ich strony zawsze jest gwarancja dobrze wykonanej pracy. Ale to może okazać się niewystarczające. Po drugiej stronie musi być zdrowy rozsądek, odpowiedzialność i pokora. Sporo pracy będą mieli policjanci ruchu drogowego. Dlatego, że w tym czasie ruch na drogach zawsze gęstnieje, a nie zawsze za kierownicą siadają kulturalni kierowcy. Tutaj ze strony Policji zawsze idzie jasny i czytelny przekaz- odpowiedzialny kierowca może liczyć na cenne wskazówki i porady. Natomiast dla drogowych piratów nie będzie taryfy ulgowej!

Mundurowi z „drogówki” wyposażeni w oznakowane i nieoznakowane radiowozy z videorejestratorem, motocykle, drony, laserowe mierniki prędkości zwracać będą szczególną uwagę na prędkość z jaką będą jechać kierowcy. Przypomnijmy, że to właśnie niedostosowanie prędkości do warunków na drodze jest najczęstszą przyczyną wypadków i kolizji. Bacznie obserwowane będzie zachowanie kierowców na drodze, sposób w jaki przewożą pasażerów – czy mają zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci korzystają ze specjalnych fotelików. W ruch pójdą alkotesty i testery narkotykowe, dlatego kierowcy powinni spodziewać się kontroli związanych ze stanem psychofizycznym. Warto przypomnieć, że jeśli poprzedniego wieczoru piliśmy alkohol, to nigdy nie ryzykujmy i sprawdźmy czy jesteśmy trzeźwi. Zawsze – o każdej porze dnia i nocy – możemy wybrać się na komisariat czy komendę Policji i tam anonimowo sprawdzić stan trzeźwości.

Do każdej podróży warto się odpowiednio wcześniej przygotować. Nie zapominajmy o sprawdzeniu stanu technicznego naszego pojazdu, który ma istotny wpływ na bezpieczeństwo nasze i pozostałych użytkowników drogi. Skontrolujmy oświetlenie, płyny eksploatacyjne, opony, zadbajmy o prawidłowe zabezpieczenie naszego bagażu. Poświęcenie tych kilku, kilkunastu minut sprawi, że na drodze będziemy czuć się pewniej. Za kierownicę wsiadajmy wypoczęci i zrelaksowani. Podczas jazdy, gdy ogarnie nas zmęczenie czy znużenie, zróbmy sobie przerwę, zjedźmy na parking. Krótki spacer, wypicie kawy sprawi, że poczujemy się lepiej. Z uwagi na wzmożony ruch na drogach warto pomyśleć o drogach alternatywnych. Dzięki temu, w przypadku utrudnień na drodze, spowodowanych budową czy zdarzeniem drogowym będzie mogli pojechać inną drogą.

Apelujemy o rozsądną, spokojną jazdę, a każdy bezpiecznie dojedzie do celu. Zróbmy wszystko, aby nadchodzący długi weekend pozostawił w nas tylko pozytywne wspomnienia. Szerokiej drogi!

 

Opracował: podinspektor Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim

Zdjęcia: młodszy aspirant Mateusz Sławek

Film: sierżant Oskar Stroński

 • policjanci rozmawiają z kierowcą podczas kontroli
 • policjant kontroluje ogumienie pojazdu
 • policjanci kontrolują wyposażenie pojazdu
 • miernik prędkości
 • policjant kontroluje prędkość pojazdu
 • policjant sporządza dokumentację
 • policjanci rozmawiają z kierowcą podczas kontroli
 • policjanci rozmawiają z kierowcą podczas kontroli
 • policjant kontroluje prędkość pojazdu
 • policjant sporządza dokumentację
 • policjant kontroluje oświetlenie pojazdu
 • policjant wręcza mandat kierowcy
 • policjant zatrzymuje pojazd
 • policjanci rozmawiają z kierowcą podczas kontroli
 • policjanci rozmawiają z kierowcą podczas kontroli

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 30.78 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony