Aktualności

Policja oraz Straż Ochrony Kolei wspólnie dla edukacji dzieci – uczniowie dostali „szlaban” na ryzyko!

Data publikacji 28.05.2024

Przedszkolaki oraz uczniowie Zespołu Edukacyjnego w Gądkowie Wielkim dostali „szlaban”… na ryzykowanie zachowania w ruchu drogowym, w tym na przejazdach kolejowych. To bardzo trafne sformułowanie jest hasłem ogólnopolskiej kampanii organizowanej przez Polskie Linie Kolejowe. Sulęcińska Policja podpisuje się pod założeniami akcji obiema rękoma. Wspólnie z rzepińską Strażą Ochrony Kolei funkcjonariusze zorganizowali cykl spotkań profilaktycznych na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

Czy policjanci mogą dać dzieciom i młodzieży szlaban? Oczywiście, że tak! Tym bardziej jeśli ów słowo jest  kluczem ogólnopolskiej kampanii Polskich Linii Kolejowych, którego pełna nazwa brzmi „Bezpieczny przejazd – szlaban na ryzyko”. Funkcjonariusze w całej Polsce, w tym również dzielnicowi z Torzymia, podpasują się pod założeniami akcji obiema rękoma. W czwartek (23 maja) młodszy aspirant Michał Gondek oraz rzepińscy strażnicy kolejowi udali się do Zespołu Edukacyjnego z Gądkowie Wielkim, gdzie przeprowadzili cykl spotkań dla przedszkolaków oraz uczniów na temat szeroko rozumianego bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym na przejazdach. Ta grupa odbiorców nie była przypadkowa, gdyż przez miejscowość Gądków przebiega czynny trakt  kolejowy. To bardzo ważne, aby dzieci od najmłodszych lat wyrabiały w sobie odpowiedzialność oraz świadomość drogową. Funkcjonariuszom oraz uczestnikom zajęć udało stworzyć się swojego rodzaju „ABC bezpieczeństwa”. Wszyscy zgodnie stwierdzili, iż największymi winowajcami zdarzeń na torach jest pośpiech, brawura i brak rozsądku. Prelegenci przygotowali dla słuchaczy materiały edukacyjne oraz miłe upominki – w tym odblaskowe zawieszki.

Wypadki na przejazdach kolejowo – drogowych stanowią mniej niż jeden procent wszystkich wypadków komunikacyjnych. To nie zwalnia, zarówno nas policjantów jak i strażników, ze starań, aby ograniczyć tę cyfrę do zera. Za każdą z nich stoi ludzka tragedia. W ostatnich latach rocznie dochodzi do około 200 wypadków, w których ginie kilkadziesiąt osób. To wciąż o wiele za dużo. Dlatego tak ważne jest ciągłe edukowanie wszystkich, w tym najmłodszych uczestników ruchu drogowego.

 

młodszy aspirant Klaudia Biernacka

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

  • mundurowi rozmawiają z dziećmi
  • napis w książce
  • funkcjonariusz rozdaje dzieciom odblaski
Powrót na górę strony