Aktualności

Pogrążył się łapówką

Data publikacji 21.06.2013

Złe rozwiązanie na zrekompensowanie swej lekkomyślności wybrał 53-letni kierowca Forda, który prowadził pojazd mając promil alkoholu w wydychanym powietrzu. W zamian za odstąpienie od czynności służbowych, próbował wręczyć gorzowskim policjantom 220 zł łapówki.

Sytuacja miała miejsce w poniedziałek /17 czerwca 2013 roku/ w godzinach rannych. Gorzowscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, zatrzymali do rutynowej kontroli kierującego Fordem Transitem. 53-letni gorzowianin z  kilkudziesięcioletnim stażem w zawodzie kierowcy nie respektował należycie przepisów, które ciążą na każdym uczestniku ruchu drogowego. Po przeprowadzeniu przez policjantów badania na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu okazało się, że mężczyzna jest nietrzeźwy. W organizmie miał ponad promil alkoholu.

 

To jednak nie był koniec kłopotów z prawem 53-latka. Będąc świadomym możliwości utraty uprawnień, nie tylko kategorii B, mężczyzna po raz kolejny nie popisał się zdrowym rozsądkiem. W zamian za odstąpienie od czynności służbowych i przymknięciu policyjnego oka na jazdę po alkoholu, mężczyzna zaproponował funkcjonariuszom 220 zł łapówki. Tym samym popełnił kolejne przestępstwo opisane w kodeksie karnym zwiększając zagrożenie karą z 2 do 10 lat. We wtorek /18 czerwca 2013 roku/ usłyszał zarzuty związane z jazdą po alkoholu oraz wręczenia korzyści majątkowej. 53-latek przyznał się do zarzucanych mu czynów.

 

Art. 178a. § 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

 

Art. 229. § 1. Kto udziela albo obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 3. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa, aby skłonić osobę pełniącą funkcję publiczną do naruszenia przepisów prawa lub udziela albo obiecuje udzielić takiej osobie korzyści majątkowej lub osobistej za naruszenie przepisów prawa, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

 

Opracował: podkom. Marcin Maludy

Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.

  • Pogrążył się łapówką
Powrót na górę strony