Aktualności

Szlaban na ryzyko! Przejazdy kolejowe pod szczególnym nadzorem policjantów

Data publikacji 04.04.2024

Przejazd kolejowy, bez względu na to, czy jest on strzeżony, czy też nie, to miejsce w którym każdy użytkownik drogi musi zachować szczególną ostrożność. Policjanci dokładają wszelkich starań, aby incydentów i wypadków drogowych w pobliżu infrastruktury kolejowej było jak najmniej. Zasada jest prosta: zwolnij, zatrzymaj się, a następnie dokładnie spójrz w prawą i lewą stronę. Wolne? Możesz bezpiecznie kontynuować podróż.

Mundurowi, podczas codziennej służby szczególnym nadzorem obejmują miejsca newralgiczne, w tym autostrady, drogi krajowe jak również przejazdy kolejowe. Pomimo usilnych starań funkcjonariuszy, rokrocznie z całego kraju płyną informacje o incydentach jak również (niestety) o wypadkach, do których dochodzi w pobliżu infrastruktury kolejowej. W ogólnej statystyce zdarzeń drogowych nie stanowią one dominującego problemu, jednak ze względu na swoją specyfikę charakteryzują się bardzo tragicznymi skutkami. Samochód, rowerzysta czy osoba piesza nie mają najmniejszych szans w starciu z rozpędzonym składem kolejowym. Nie trzeba też specjalistycznej wiedzy, aby uświadomić sobie, że zanim maszynista zdąży wyhamować, może być już po prostu za późno. Po fakcie, pozostają już tylko pytania: dlaczego? Jak do tego doszło? Niestety, w większości przypadków odpowiedź jest zatrważająco przyziemna – pośpiech, roztargnienie, brawura.

Przejazd kolejowy, bez względu na to czy jest on strzeżony, czy też nie, to miejsce w którym każdy użytkownik drogi musi zachować szczególną ostrożność. Zasada jest prosta: zwolnij, zatrzymaj się, a następnie dokładnie spójrz w prawą i lewą stronę. Wolne? Możesz bezpiecznie kontynuować podróż. Stosuj się do znaków, którymi opatrzony jest przejazd kolejowy, w tym do znaku B-20 „STOP”. Nigdy nie wjeżdżaj na przejazd, pomimo opuszczonych zapór, jeśli opuszczanie ich zostało rozpoczęte lub kiedy po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy. Są to wykroczenia, a przede wszystkim takie zachowania mogą okazać się śmiertelną pułapką.

Jeśli już ktokolwiek znajdzie się Państwo w takiej sytuacji, należy bez zawahania staranować rogatki. Każda z nich zaprojektowana została tak, aby złamała się pod wpływem nacisku. Koszt jej naprawy to kilkaset złotych, ale w przypadku, gdy mamy do wyboru życie i zdrowie własne oraz osób, które wieziemy – to decyzja jest raczej oczywista. W przypadku awarii, gdy nasze auto utknie na torach i nie da się uruchomić, należy niezwłocznie opuścić pojazd.

 

młodszy aspirant Klaudia Biernacka

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

  • Policjant z tarczą do zatrzymywania pojazdów
  • Broszury informacyjne, w tle widoczny przejazd kolejowy
  • Policjant z tarczą do zatrzymywania pojazdów
  • Widok na przejazd kolejowy oraz pojazd ciężarowy
  • Maska radiowozu z napisem POLICJA, w tle widoczny przejazd kolejowy
  • Napis: Bezpieczny przejazd
Powrót na górę strony