Aktualności

Uwierzyła w historię o działaniach wymierzonych w oszustów. Straciła 100 tysięcy złotych

Data publikacji 27.03.2024

O oszustwach i metodach działania powiedziano już wiele. Policyjne komunikaty, apele i spotkania z seniorami muszą być jednak uzupełnione przez społeczeństwo. Należy rozmawiać o oszustwach ze starszymi osobami, bo do nich ostrzeżenia nie zawsze mogą dotrzeć. Niestety odnotowano kolejne przestępstwo, wskutek którego kobieta straciła równowartość 100 tysięcy złotych.

Przy każdej okazji policjanci namawiają do tego, by rozmawiać z seniorami na temat oszustw. To oni właśnie stają się najczęściej ich ofiarami. W ciągu całego roku straty nie idą już w tysiące, ale w miliony. Tylko w ostatnim tygodniu przestępcy pod przykrywką różnych historii wyłudzili równowartość 200 tysięcy złotych, z czego połowa tej kwoty to przypadek z wtorku (26 marca).

Kobieta uwierzyła, że dzwoni do niej policjantka, która przekazała, że mieszkanie jest pod obserwacją, a służby prowadza akcje wymierzoną w oszustów. Były pytania o posiadane oszczędności i instrukcje, co należy z nimi zrobić. Ostatecznie pieniądze zabrano z klatki schodowej, na której zostały pozostawione. Straty to równowartość 100 tysięcy złotych w różnych walutach.

Policjanci namawiają po raz kolejny do tego, by każdy z nas przestrzegał przed metodami działania oszustów. Wykorzystujmy wszystkie okazje, by chronić seniorów, którzy nie zawsze mają dostęp do mediów społecznościowych czy innych źródeł informacji. Historie opowiadane przez oszustów mogą być różne, ale zawsze prowadzą do przekazania pieniędzy, Wywieranie presji powoduje, że starsze osoby dają się zmanipulować i wykonują instrukcje przestępców. I choć wiele osób nie daje się oszukać, to przestępcy nie odpuszczają.


komisarz Grzegorz Jaroszewicz
Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wielkopolskim

Powrót na górę strony