Aktualności

Policyjne debaty cenione przez młodzież i nauczycieli – po raz kolejny rozmawialiśmy o bezpieczeństwie

Data publikacji 06.03.2024

Działania profilaktyczne policjantów przybierają różne formy. Jedną z nich są debaty społeczne, które są coraz bardziej doceniane przez młodzież i nauczycieli. Wczoraj, po raz kolejny, spotkaliśmy się z uczniami szkoły podstawowej, aby porozmawiać o bezpieczeństwie. Na tapet wzięty został temat mowy nienawiści, w tym agresji i problematyki tak zwanego hejtu. Uczestnicy zadawali mundurowym sporo bardzo ciekawych i ważnych pytań. Ich aktywność i uważność była najlepszym dowodem na to, że nasza edukacyjna misja ma sens. Słowa uznania za wysoki poziom dobranych treści oraz sposób ich przekazania, wyrazili pedagodzy jak również przedstawiciele władz samorządowych, którzy byli obecni na debacie.

We wtorek (5 marca) w Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Krzeszycach odbyła się druga (ewaluacyjna) debata społeczna zorganizowana przez sulęcińską Policję. Na tapet wzięty został, bardzo ważny wśród młodzieży temat zapobiegania mowie nienawiści, agresji oraz przeciwdziałania tak zwanej mowie nienawiści. Odbiorcami prezentowanych treści byli uczniowie klas VI oraz VII. W wydarzeniu udział wzięli także I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Sulęcinie młodszy inspektor Ewa Szewczyk, nauczyciele oraz Zastępca Wójta Krzeszyc Pani Sylwia Ławniczak – Karbowiak. Pierwszym prelegentem był aspirant sztabowy Andrzej Barciński, na co dzień zajmujący się sprawami małoletnich. Mundurowy w bardzo ciekawy, a przede wszystkim zrozumiały sposób omówił kwestie odpowiedzialności prawnej młodych ludzi. Szczególną uwagę poświęcił szeroko rozumianej agresji. Podkreślił, że może przybierać one różne formy – werbalną i niewerbalną. Jej sceną są zarówno relacje bezpośrednie jak i świat wirtualny. Zaznaczył, że zarówno w jednym jak i drugim przypadku „hejterzy” nie mogą czuć się bezkarni. Następnie młodszy aspirant Klaudia Biernacka odniosła się do tego, skąd w ogóle wśród dzieci i młodzieży biorą się zachowania niepożądane, takie jak na przykład obrażanie i poniżanie. Korzystając z raportu Fundacji Unweza, policjantka podjęła się próby zbudowania w młodych ludziach poczucia własnej wartości i sprawczości. Wspólnie z uczestnikami, funkcjonariusze doszli do wniosków, iż „hejt” bardzo często jest wyrazem bezradności i braku umiejętności wyrażania własnych emocji oraz przeżyć. W tym ujęciu, bardzo ważnym jest nie tylko stawianie granic i zdecydowana reakcja przez potencjalne ofiary zjawiska, ale również pomoc samym sprawcom. Muszą oni zrozumieć, że – po pierwsze można inaczej, po drugie – przemoc nigdy nie jest rozwiązaniem. Posumowaniem prelekcji było wyświetlenie filmu edukacyjnego stworzonego przez Polską Policję na temat agresji rówieśniczej. Jako, że spotkanie miało formę debaty, następnie przyszedł czas na pytania i dyskusję z młodzieżą. Trzeba przyznać, że było one niezwykle dojrzałe, a zarazem obrazowały z jakimi wątpliwościami zmagają się młodzi ludzie. Jedno z nich dotyczyło dla przykładu granicy pomiędzy wyrażaniem własnej opinii, a „hejtem”. Funkcjonariusze starali się jak najrzetelniej odpowiedzieć na każde z nich. Wniosek na koniec spotkania był jeden  - zarówno nauczyciele jak i uczniowie chcą więcej takich debat. To samo zdanie podzieliła Pani Wójt, która przyznała, że przekazane treści bardzo ją poruszyły, przede wszystkim jako mamę. Podkreśliła, iż samorząd, rodzice, nauczyciele i policjanci są zawsze gotowi aby wspierać i pomagać młodym ludziom.

Nie pozostaje więc nic innego, jak zakasać rękawy i przygotowywać się do kolejnych debat społecznych. Niezmiernie nam miło, że cieszą się one tak pozytywnym odbiorem.

 

młodszy aspirant Klaudia Biernacka

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

  • policjant rozmawia z młodzieżą
  • policjantka rozmawia z młodzieżą
  • laptop z prezentacją
  • tablica z hasłami debaty
  • policjant rozmawia z młodzieżą
  • odblaski i ankiety
Powrót na górę strony