Aktualności

DWIE GORZOWIANKI W JEDNYM TYGODNIU STRACIŁY PONAD ĆWIERĆ MILIONA ZŁOTYCH

Data publikacji 04.03.2024

Gorzowscy policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności, rozwagi i powściągliwości w kontaktach telefonicznych z osobami podającymi się za członków rodziny, pracowników banków, prokuratorów czy policjantów. Oszuści czyhają na szybkie duże pieniądze i pomimo wielu działań medialnych wciąż są osoby postępujące z poziomu emocji. Właśnie w wyniku takiego działania przestępców dwie gorzowianki straciły ponad 250 tysięcy złotych.

W piątek ( 1 marca)  Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim przyjęli zawiadomienie o oszustwie popełnionym na szkodę 76-letniej gorzowianki. Kilka dni wcześniej tą samą metodą działania została oszukana 36-latka.  Ofiary oszustwa wyjaśniły policjantom, że  zadzwonił do nich mężczyzna podający się za pracownika banku i poinformował, że na konta bankowe kobiet wpłynął wniosek o pożyczkę.  Gdy kobiety zaprzeczyły, aby składały takie wnioski, zostały zastraszone, że ich pieniądze są zagrożone.  W tej sprawie miał do nich zadzwonić również prokurator- tak zapewniał podszywający się pod pracownika banku mężczyzna. Kobiety przez cały czas były na linii telefonicznej z oszustem, który instruował je, co maja robić.  Za namową rzekomego pracownika banku wypłaciły swoje oszczędności z kont bankowych, lokat, a następnie wpłaciły pieniądze do bankomatu na konta przestępców za pośrednictwem kodów BLIK. Oszuści zapewniali, że  banknoty są znakowane, a Policja nagrywa po kolei każdy krok chcąc złapać przestępców. Wiarygodności całego zdarzenia dawały telefony od rzekomym prokuratora, który zapewniał, że pieniądze są bezpieczne, a Policja dąży do zatrzymani oszustów.  Kobiety zorientowały się, że mogły paść ofiarami wyłudzenia, lecz już było za późno. W ten sposób działania 36-latka i 76-latka straciły łącznie ćwierć miliona złotych.

Jest to kolejny przykład, że przestępcy używają wszystkich dostępnych metod na to aby poprzez oszustwo, dorobić się kosztem innych. Ich sposób działania jest przeważnie ten sam, głównie chodzi o wprowadzenie przyszłej ofiary ich działania w poczucie zagrożenia. Następnie wykorzystując element zaskoczenia i strachu przed utratą majątku życia, dają nadzieję na zapewnienie bezpieczeństwa, powołując się na Policję,  Prokuraturę  co ma uwiarygodnić ich zamiary.

W Komendzie Miejskiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim w ubiegłym roku odnotowano 660 oszustw.

Policja apeluje:

 • Zachowajmy szczególną ostrożność podczas rozmów telefonicznych z wszystkimi osobami, które dzwonią do nas w sprawie naszych pieniędzy!
 • Nigdy nie podawajmy przez telefon danych wrażliwych, a tym bardziej dotyczących rachunków bankowych, posiadanych pieniędzy lub kosztowności!
 • Nie bądźmy łatwowierni i nie ulegajmy presji chwili, czasami kilka minut zastanowienia jest niezbędne do podjęcia rozsądnej decyzji!
 • Zamiast wierzyć telefonicznemu rozmówcy, udajmy się do swojego banku i przekażmy im otrzymaną informację, wówczas uzyskamy prawdziwą wiedzę w tym zakresie!
 • Zawsze jeżeli dzwoni do nas ktoś podający się za pracownika banku, policjanta, prokuratora czy pracownika innej instytucji mamy możliwość sprawdzenia tej osoby i jego zamiarów kontaktując się z instytucją , nawet jeżeli nasz numer telefonu będzie blokowany przez owego rozmówcę, postarajmy się nawiązać kontakt z innego telefonu, lub zwróćmy się o pomoc do sąsiada lub kogoś w pobliżu!
 • Nie wierzmy w każdą przekazaną nam telefonicznie historię, dopóki jej nie sprawdzimy u źródła, przykładem są właśnie oszustwa dokonywane metodami : „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika banku”, a pomysłowość przestępców nie zna granic!
 • Nie oddzwaniajmy na ten sam numer telefonu, z którego dzwonią do nas te osoby, zadzwońmy na numer jednostki Policji, który jest ogólnie dostępny i wskazany do kontaktu!

Zawsze pamiętajmy, że policjanci, prokuratorzy nigdy:

 • Nie informują telefonicznie o prowadzonych przez siebie sprawach, ich szczegółach i nie angażują do tego osób postronnych!
 • Nie zwracają się o przekazanie im gotówki i nie namawiają do wpłat pieniędzy na wskazane konta czy do bankomatów!
 • Nie zwracają się o przekazanie pieniędzy, bądź innych wartościowych przedmiotów w celu ich ochrony i aby złapać przestępców!
 • Nie oferują wynagrodzenia za udział w prowadzonych czynnościach!

Dbajmy o swoje bezpieczeństwo finansowe. Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania. Łatwowierność i emocje mogą spowodować utratę oszczędności życia. Właśnie w wyniku takiego działania przestępców gorzowianki straciły ogromne sumy pieniędzy.

 

aspirant Ewelina Banaszek

Komenda Miejska Policji w Gorzowie Wielkopolskim

 • Mężczyzna w aucie dzwoniący przez telefon komórkowy
 • Pieniądze o nominale 200 złotych
Powrót na górę strony