Aktualności

Uwaga na pieszych

Data publikacji 07.01.2013

Nieostrożność i pośpiech są głównymi błędami zarówno kierowców jak i pieszych, przez które ci drudzy ponoszą poważne konsekwencje. Zaledwie w ciągu dwóch dni doszło w powiecie gorzowskim do trzech poważnych wypadków, w których poszkodowani zostali ludzie na jezdni.

Osobę idącą pieszo poboczem, czy na wyznaczonym przejściu nie ochrania poduszka powietrzna, czy pasy bezpieczeństwa. To banał, ale wydaje się że wielu o tym nie pamięta. Dlatego piesi, podobnie jak motorowerzyści i rowerzyści traktuje się jako niechronionych uczestników ruchu drogowego. To oni są najbardziej narażeni na obrażenia w przypadku kolizji i wypadków. W miniony czwartek, 3 stycznia w centrum Kostrzyna samochód osobowy potrącił idącego poboczem pieszego. Było kilka minut po 7 rano. Sprawca odjechał. Kolejny dramat rozegrał się w Łupowie około godz.17. Kierowca samochodu zbliżającego się do przejścia dla pieszych nie zwolnił. Na pasach w tym momencie przechodziła kobieta. Z obrażeniami trafiła do szpitala.

Kolejnego dnia wczesnym wieczorem przed przejściem dla pieszych, którym przechodził człowiek, zatrzymał się samochód. Pojazd na sąsiednim pasie ruchu - nie. Potrącony z poważnymi obrażeniami odjechał w karetce.

Apelujemy do pieszych i kierowców o wzmożenie strożności w pobliżu przejść dla pieszych i na poboczach, którymi wędrują - często słabo widoczni.

POZA OBOWIĄZKAMI KIERUJĄCYCH PRZYPOMINAMY O OBOWIĄZKACH PIESZYCH :

Należy pamiętać, że pieszy jest uczestnikiem ruchu drogowego, podobnie jak są nimi kierujący, a także inne osoby przebywające w pojeździe lub na pojeździe znajdującym się na drodze.

Pieszy musi więc stosować się do pewnych zasad:

1. Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza.

2. Pieszy idący po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi.

3. Pieszych na chodnikach obowiązuje ruch prawostronny.

4. Pieszy powinien przekraczać drogę jedynie w miejscach do tego wyznaczonych tj. na przejściach dla pieszych. Jeżeli na drodze znajduje się przejście nadziemne lub podziemne dla pieszych, pieszy jest zobowiązany skorzystać z niego. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest zobowiązany do zachowania ostrożności.

5. Przekraczanie drogi na przejściach bez sygnalizacji świetlnej odbywa się według następujących zasad:

  •    zatrzymanie na skraju chodnika,
  •     spojrzenie w lewo,
  •     spojrzenie w prawo,
  •     ponowne spojrzenie w lewo,
  •     rozpoczęcie przechodzenie przez jezdnię – gdy droga wolna,
  •     ponowne spojrzenie w prawo na środku jezdni, by upewnić się czy nie nadjeżdża pojazd i równym krokiem przejście dalej.


6. Jeżeli przejście dla pieszych wyposażone jest w sygnalizację świetlną, to po otrzymaniu sygnału zielonego piesi równym krokiem przechodzą przez jezdnię, gdy światło zielone pulsuje, oznacza to, że zaraz pojawi się światło czerwone i należy szybko opuścić przejście. Gdy świeci się sygnał czerwony, nie wolno wchodzić na przejście.

Sygnał świetlny jest często wyposażony w sygnał dźwiękowy dla osób niedowidzących i niewidomych.

7. Nie wolno przebiegać przez jezdnię ani zwalniać kroku lub zatrzymywać się podczas przechodzenia przez jezdnię.

8. Pieszemu nie wolno spacerować po torowiskach.

9. Pieszemu nie wolno pokonywać barierek oddzielających ruch pieszy od ruchu pojazdów.

10. Dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu.

 

 

  • Uwaga na pieszych
Powrót na górę strony