Aktualności

Codzienne starania o zdrowie i życie bezdomnych. Lubuscy policjanci reagują w dzień i w nocy

Data publikacji 10.01.2024

Zima pokazuje lwi pazur. Słupek rtęci pokazuje temperatury oscylujące nawet do -15 stopni C. Taka pogoda może stanowić śmiertelne zagrożenie dla osób, które nie mają odpowiedniego schronienia. W najtrudniejszym położeniu znajdują się bezdomni. Dlatego widząc osobę, która na co dzień pozbawiona jest dachu nad głową, poświęćmy chwilę na powiadomienie służb ratunkowych. To często od naszej reakcji może zależeć los takich osób. 800 109 160 – to numer, pod którym dowiemy się gdzie znaleźć pomoc i schronienie dla bezdomnych. Lubuscy policjanci pomagają wszystkim potrzebującym, oferując ciepłe posiłki, napoje lub informują o miejscach noclegowych.

Lubuska Policja już od jesieni prowadzi wzmożone działania prewencyjne i pomocowe w zakresie wsparcia osób samotnych, bezradnych i bezdomnych. Gdy tylko temperatura na zewnątrz zaczęła zbliżać się w okolice zera, policjanci rozpoczęli sprawdzać pustostany, opuszczone budynki, pomieszczenia gospodarcze i ogródki działkowe, czyli te miejsca, gdzie najczęściej przebywają bezdomni. Gdy funkcjonariusze spotkają osoby potrzebujące, sprawdzają przede wszystkim czy miejsce, w którym się znajdują nie zagraża ich bezpieczeństwu. Często, działając wspólnie z przedstawicielami innych instytucji, policjanci obdarowują bezdomnych kubkiem ciepłej herbaty i przedmiotami, które pomogą im się ogrzać. Informują ich także o tym, że są miejsca, gdzie mogą schronić się w mroźne dni. Oprócz realizacji codziennych zadań lubuscy stróże prawa organizują dodatkowo zbiórki odzieży czy innych przedmiotów, które mogą być niezbędne w przetrwaniu tego trudnego dla nich czasu. A ten jest wyjątkowy. Słupek rtęci pokazuje temperatury sięgające nawet  -15 stopni C. Taka pogoda może stanowić śmiertelne zagrożenie dla osób, które nie mają odpowiedniego schronienia.

To właśnie one są najbardziej narażone na wychłodzenie organizmu. Nie bądźmy obojętni na ich trudną sytuację. Pomóc może każdy. Wystarczy zwrócić uwagę na osoby bezdomne przebywające na terenach ogrodów działkowych czy siedzące na ławkach i powiadomić o tym służby, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Dzielnicowi z Komendy Powiatowej Policji w Nowej Soli podczas służby patrolują ulice miasta, zwracając szczególną uwagę na parki, skwery oraz ogródki działkowe w obawie czy nie znajduje się tam potrzebująca osoba. Mundurowi wskazują osobom bezdomnym noclegownie czy inne miejsca, gdzie można się ogrzać i otrzymać posiłek. Wszystkich mieszkańców prosimy o czujność i zainteresowanie osobami, które z uwagi na swój wiek, stan zdrowia, bezdomność lub nietrzeźwość mogą być narażone na działanie niskich temperatur. Ta pomoc nic nie kosztuje, a może ocalić czyjeś życie.

Ważne jest, aby każdy z nas w tym trudnym okresie był wrażliwy na osoby, które mogą stać się ofiarami mrozów. Wszelkie informacje i zgłoszenia należy kierować pod numer alarmowy 112 oraz do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowej Soli. W innych sytuacjach dzwońmy na 800 109 160 – to numer, pod którym dowiemy się gdzie znaleźć pomoc i schronienie dla bezdomnych.

 

aspirant Justyna Sęczkowska - Sobol

Komenda Powiatowa Policji w Nowej Soli

  • Kobieta nalewa herbatę do kubka trzymanego przez policjantkę.
  • Policjantka trzyma w dłoni termos z herbatą przeznaczoną dla osób bezdomnych.
  • Policyjny radiowóz, a w tle policjanci idący w kierunku opuszczonego budynku.
  • Policjant świeci latarką w zaciemnione miejsce.
  • Policjanci podczas sprawdzenia opuszczonego budynku, w którym mogą przebywać osoby bezdomne.
  • Policjanci stojący przy opuszczonym budynku.
  • Policjant wchodzi do opuszczonego budynku.
  • Policjantka świeci latarką w miejsce, w którym mogły przebywać osoby bezdomne.
  • Plakat z adresami placówek pomocy osobom bezdomnym.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 14.48 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony