Aktualności

Na lubuskich drogach najbezpieczniej w historii

Data publikacji 02.01.2024

Dla Lubuszan i wszystkich tych, którzy poruszają się po drogach regionu to wspaniała informacja – kolejny, już czwarty rok z rzędu, był najbezpieczniejszym dla zmotoryzowanych i pieszych. Jak zatem krystalizowało się to bezpieczeństwo? Otóż w 444 wypadkach zginęło 61 osób, a 541 zostało rannych. Tak bezpiecznie nie było jeszcze nigdy. Wystarczy przypomnieć, że w 2003 roku na lubuskich arteriach komunikacyjnych życie traciło nawet 180 osób. To pokazuje jak profesjonalna służba policjantów ruchu drogowego, połączona z rozwojem infrastruktury drogowej, przekłada się na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu na drogach.

Nieustanna praca nastawiona na to, aby na drogach było bezpiecznie przez wytężone wysiłki policjantów ruchu drogowego przyniosły zamierzony efekt - na lubuskich drogach było najbezpieczniej w historii województwa! Tak bezpiecznie nie było jeszcze nigdy. W 444  wypadkach zginęło 61 osób, a 541 odniosło obrażenia. Zawsze oczywiście dążymy do perspektywy „ZERO”, która ma doprowadzić, żeby na drogach nikt nie stracił życia. Patrząc jednak bardziej realistycznie, należy stwierdzić, że obecna sytuacja na drogach regionu jest wyjątkowo bezpieczna. Dość powiedzieć, że jeszcze przed niespełna 20 laty, w 2003 roku, życie na lubuskich arteriach komunikacyjnych traciło nawet 180 osób! Wtedy średnio co drugi dzień komuś przyszło zapłacić najwyższą cenę jadąc po drogach lubuskiego.

Dzisiejsza sytuacja to składowa wielu czynników - poprawy infrastruktury drogowej, odpowiedzialności kierowców, zwiększających się standardów, technologii w motoryzacji, internetowej dostępności do zapisów agresji drogowej, która skłania do refleksji ale przede wszystkim efekt nieustępliwej, skutecznej i profesjonalnej służby policjantów ruchu drogowego, którzy codziennie strzegą bezpieczeństwa na drogach. To dzięki nim 1358 piratów drogowych zostało wyeliminowanych z naszych dróg, dając przestrzeń do poruszania się kulturalnym i jadącym zgodnie z przepisami prawa kierowcom. Dzisiaj każdy będzie mówił o bezpieczeństwie, ale to właśnie policjantom za ich walkę z drogowym bandytyzmem przyszło wielokrotnie mierzyć się z zarzutami mówiącymi o statystyce. Dziś tą statystyką jest uratowanie niemal 119 istnień ludzkich, którzy jeszcze przed dwiema dekadami tracili życie na drodze, oprócz tych 61. Tylko zaangażowanie i nieustępliwość w walce piratami drogowymi sprawi, że nastąpi kolejna poprawa bezpieczeństwa, bowiem w Lubuskiem drogowi bandyci nie mogą liczyć na taryfę ulgową.

Jak mówi Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim, młodszy inspektor Przemysław Muszyński, „to efekt wielu osób, które zajmują się bezpieczeństwem w obszarze ruchu drogowego. Dlatego chciałem im podziękować ale i podziękować policjantom ruchu drogowego oraz wszystkim, którzy w tę aktywność się włączyli. Nie bez znaczenia jest też podziękowanie samym kierowcom, którzy wiedzą na czym współcześnie polega odpowiedzialność i coraz częściej inwestują w swoje bezpieczeństwo”.

 

Ubiegły rok to aż 161 108 tysięcy skontrolowanych uczestników ruchu drogowego – kierowców, motocyklistów, rowerzystów czy pieszych. W 2023 roku lubuscy policjanci ruchu drogowego ujawnili aż 107 675 wykroczeń. Aż 60 903 ujawnionych wykroczeń dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości. Aż  1358 kierowców straciło prawo jazdy, w tym 491 za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. To niezwykle istotna sprawa - warto przypomnieć, że przekroczenie dopuszczalnej prędkości i niedostosowanie jej do warunków jest najczęstszą przyczyną wypadków drogowych. Wyższa prędkość wpływa na dłuższą drogę hamowania, a w przypadku występowania śliskiej, mokrej nawierzchni ta droga jeszcze niebezpiecznie się wydłuża. Zatrzymano  6946 dowodów rejestracyjnych – przede wszystkim za zły stan techniczny pojazdu lub brak badań technicznych. W trosce o to, aby na lubuskich drogach nie poruszali się pijani kierowcy policjanci przeprowadzili ponad 250 tysięcy badań na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Ponad 1234 z nich złamało tę naczelną zasadę bezpieczeństwa, dotycząca trzeźwości za kierownicą. 58 siadło za sterami samochodu wcześniej aplikując narkotyki.

Statystyka wypadków drogowych

w latach 2008 – 2021 w województwie lubuskim

 

wypadki

zabici

ranni

2008

906

170

1236

2009

992

137

1323

2010

845

108

1113

2011

823

122

1087

2012

803

99

1086

2013

747

94

1019

2014

718

81

958

2015

640

92

789

2016

684

113

878

2017

682

84

855

2018

663

79

790

2019

660

92

775

2020

607

76

677

2021

539

71

647

2022

499

63

580

2023

444

61

541

 

Najbardziej niebezpieczne i agresywne zachowania zmotoryzowanych od ponad trzech lat są ujawniane przez policjantów specjalnej grupy „SPEED”. Grupy, której głównym fundamentem są najlepsi i najbardziej doświadczeni policjanci ruchu drogowego. Mundurowi wyposażeni w szybkie i nowoczesne radiowozy z videorejestratorem zwalczają agresywne zachowania na drodze, które powodują śmiertelne zagrożenie dla bezpieczeństwa pozostałych uczestników ruchu – innych kierowców, rowerzystów czy pieszych. Piraci drogowi często rozpędzają swoje samochody, wielokrotnie przekraczając dopuszczalną prędkość. Niestety w niektórych przypadkach od razu ponosząc tego konsekwencje. I to zazwyczaj nie tylko te prawne, ale te bardziej dotkliwe – kończące się trwałym kalectwem albo śmiercią. A warto przypomnieć, że przekroczenie dopuszczalnej prędkości i niedostosowanie jej do warunków jest najczęstszą przyczyną wypadków drogowych. W ubiegłym roku policjanci z grupy „SPEED” skontrolowali blisko 15 406 pojazdów, ujawniając 15446 wykroczeń i zatrzymując 137 uprawnień do kierowania. Mundurowi z grupy „SPEED” docierają do tych, którzy na drodze balansują między życiem, a śmiercią. Kierowani są na drogi, gdzie najczęściej dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego lub w miejsca organizacji nielegalnych wyścigów ulicznych.

 

Zapewnienie bezpieczeństwa na polskich drogach to jedno z najważniejszych zadań ustawowych postawionych przed Policją. Każdego dnia mundurowi dokonują kontroli drogowych, w trakcie których sprawdzają trzeźwość kierowców, stan techniczny pojazdów czy dokumenty, obsługują zdarzenia drogowe. Zwracają uwagę na przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez kierowców oraz ich zachowanie za kierownicą. Lubuscy policjanci będą nadal nieustępliwi w walce z piratami drogowymi. Ci bezsprzecznie z polskich dróg muszą po prostu zniknąć, przez co dojście do perspektywy „ZERO” będzie bliższe i realne.

 

Opracował: podinspektor Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w  Gorzowie Wielkopolskim

  • Widok na policyjny alkomat, który wyświetla wynik "0.0"
  • Widok na policyjny wideorejestrator, w tle widoczne czapki policjantów ruchu drogowego
  • Policjant kieruję ruchem na drodze
  • Policjanci sprawdzają dokumentację w trakcie kontroli
  • Policjanci w trakcie kontroli drogowej
  • Policjanci w trakcie patrolu drogi ekspresowej
  • Policjant sprawdza bieżnik opon pojazdu
  • Policjanci w trakcie kontroli drogowej
  • Policjant na motocyklu służbowym
  • Policjanci w trakcie kontroli drogowej
  • Policjanci w trakcie kontroli drogowej
  • Policjant kieruję ruchem drogowym
  • Policjanci kontrolują prędkość poruszających się pojazdów
  • Policyjny radiowóz wjeżdża na drogę ekspresową
  • Policjanci jadący na motocyklach służbowych
  • Policjant w trakcie kontroli pojazdu ciężarowego
  • Odbicie policjanta prowadzącego radiowóz w lusterku środkowym pojazdu
  • Widok na czapkę policjanta ruchu drogowego
  • Widok z policyjnego drona będącego nad autostradą
  • Policjanci startują dronem
  • Policjant wyposaża drona w odpowiednie elementy
  • Policjanci ruchu drogowego kontrolują kierowców
  • Policjanci uzupełniają dokumentację w trakcie kontroli pojazdu
  • Policjant bada stan trzeźwości kierującego
  • Policjantka sprawdza prędkość poruszających się pojazdów
  • Policjanci ruchu drogowego w trakcie sprawdzania dokumentacji kierującego
  • Policjant w trakcie kontroli drogowej
  • Policyjny sygnał, w tle widoczne pojazdu poruszające się na drodze
  • Policjant w trakcie kontroli pojazdu ciężarowego

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 22.37 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony