Aktualności

Bezpieczeństwo seniorów to sprawa priorytetowa – debatowaliśmy jak nie dać się oszukać

Data publikacji 14.12.2023

Płynące z całego kraju informacje o oszustwach i próbach oszustw, w tym głównie wobec osób starszych, sprawiają, iż policjanci jeszcze intensywniej niż zwykle, skupiają się na działalności profilaktycznej. Jej celem jest przede wszystkim ochrona seniorów przed przestępcami. Doskonałym narzędziem w tej misji są debaty społeczne. Pozwalają one policjantom na przekazanie najważniejszych zasad bezpieczeństwa. Są one również swoistym forum wymiany doświadczeń, uwag i opinii, w jaki sposób mundurowi mogą jeszcze skutecznej działać na rzecz podnoszenia świadomości obywateli. Dają one również możliwość zaproszenia do współpracy innych instytucji. Kolejna debata za nami, a jej frekwencja potwierdziła jak ważne i cenione są takie spotkania.

We wtorek (12 grudnia) w sali Domu Joannitów w Sulęcinie odbyła się kolejna debata społeczna zainicjonowana przez Komendanta Powiatowego Policji w Sulęcinie. Temat spotkania? Bezpieczeństwo osób starszych, które jest jednym z głównych priorytetów działalności mundurowych. Jest to kwestia niezwykle ważna, biorąc pod uwagę płynące z całego kraju doniesienia o oszustwach i próbach oszustw, których ofiarami padają najczęściej seniorzy. Nie ma lepszego narzędzia w walce z przestępcami, jak ciągłe podnoszenia świadomości. Do współpracy zaprosiliśmy Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Nadleśnictwo Sulęcin. Każdy z przedstawicieli instytucji omówił sprawy istotne z punktu widzenia odbiorców, a mające niebagatelny wpływ na szeroko pojęte bezpieczeństwo. Pracownicy ZUS zachęcali seniorów do korzystania z usług elektronicznych, wskazując jak prawidłowo korzystać z oferowanych nowości. Pracownik Lasów Państwowych przedstawił zagadnienia związane z poruszaniem się po terenach zielonych, radząc słuchaczom jak nie zagubić się lesie. Najwięcej czasu poświęciliśmy jednak prewencji z zakresie oszustw. Udział w debacie wzięła młodszy inspektor Ewa Szewczyk I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Sulęcinie, która osobistym nadzorem objęła działania profilaktyczne funkcjonariuszy w rzeczowym obszarze. Przeanalizowaliśmy z uczestnikami sposób działania przestępców, starając się przy tym wyciągać wnioski i tworząc swoisty elementarz bezpieczeństwa. Jak ustaliliśmy, oszuści najczęściej kontaktują się z seniorami telefonicznie. Dzwonią na numery stacjonarne lub komórkowe, a następnie przedstawiają historię o członku rodziny, który spowodował wypadek. Jest teraz zatrzymany przez Policję i niezbędne są pieniądze, aby został zwolniony. W tym momencie rozpoczyna się swoista gra na czas, bazująca na emocjach zdenerwowanych rozmówców. Jak tłumaczą mundurowi, w takim przypadku należy zachować zimną krew, rozłączyć i zadzwonić na numer członka rodziny, którego zdarzenie miało dotyczyć. Ważne jednak, aby wykonać połączenia na numer, który mamy zapisany w telefonie. Praktycznie zawsze okazuje się, że nasz bliski jest bezpieczny i nie brał udziału w żadnym wypadku. Należy pamiętać również, iż prawdziwi funkcjonariusze nigdy nie proszą o wpłatę czy też przekazanie jakiejkolwiek kwoty pieniędzy.

Policjanci, przy okazji prowadzenia spotkań profilaktycznych, proszą seniorów, aby przekazaną wiedzę szerzyli dalej, wśród znajomych równolatków, którzy nie zawsze są równie aktywni społecznie jak oni. Debata ma szczególną formę, ponieważ daje ona również możliwość dyskusji. Co bardzo cieszy, nasi słuchacze czynnie brali w niej udział. Dzięki przekazanym informacjom możemy jeszcze skutecznej działań na rzecz bezpieczeństwa osób starszych. Na zakończenie spotkania, członkowie Sulęcińskiej Rady Seniorów otrzymali od mundurowych informatory zawierające skompensowany zakres przekazanej wiedzy, jak również miły upominek w postaci odblaskowej zawieszki. Ma ona przede wszystkim poprawić widoczność na drodze, ale również przypominać o istocie organizowanych debat społecznych.

 

młodszy aspirant Klaudia Biernacka

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

  • Kobiety siedzące przy stole podczas spotkania profilaktycznego.
  • Ulotki profilaktyczne oraz elementy odblaskowe na stole.
  • Prezentacja dotycząca spoofingu telefonicznego wyświetlana na ekranie komputera.
  • Policjantka z innymi kobietami pozuje do zdjęcia na schodach.
  • Spotkanie profilaktyczne z udziałem osób starszych i policjantek.
  • Policjantka podczas spotkania profilaktycznego przemawia do zgromadzonych osób.
Powrót na górę strony