Gorzowska drogówka walczy z nietrzeźwymi
Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Gorzowie Wlkp. dbając o bezpieczeństwo w ruchu drogowym, kontrolują stan trzeźwości kierujących. Średnio na drogach powiatu gorzowskiego codziennie wpadają prawie trzy osoby, które zdecydowały się prowadzić na „podwójnym gazie”.
Gorzowscy policjanci codziennie monitorują sytuację na drogach, mając na uwadze szeroko rozumiane bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Niestety podczas pełnionych służb policjanci w dalszym ciągu rejestrują szereg wykroczeń i przestępstw, z których wiele stanowi ogromne zagrożenie i ma bezpośredni wpływ na zdarzenia drogowe, często te tragiczne w skutkach. Wielu kierowców zbyt lekkomyślnie podchodzi do przepisów kodeksu drogowego, których przestrzeganie powinno być respektowane przez wszystkich kierujących.
Praca policjantów ruchu drogowego, którzy są najbliżej kierowców, pozwala na ujawnianie, a w konsekwencji eliminowanie kierowców, którzy nie liczą się nie tylko z przepisami ale także zdrowiem i życiem. Najbardziej niezrozumiałym jest prowadzenie pojazdów na tzw. „podwójnym gazie”. Społeczeństwo oczekuje ze strony Policji wyraźnych działań, które mogą wyeliminować lub w możliwie największym stopniu ograniczyć podobne sytuacje.
Ostatniej doby gorzowscy policjanci potrzebowali zaledwie godziny, aby ujawnić dwóch nietrzeźwych prowadzących swe pojazdy po drogach powiatu gorzowskiego. Pierwszy z nich ze swą nieodpowiedzialnością wpadł przed godzina 6-stą na ul. Kostrzyńskiej. 35-latek kierował swojego Peugeota mając w organizmie blisko 2 promile alkoholu. To nie był jednak koniec kłopotów oraz lekkomyślności tego mężczyzny. Jak się okazało gorzowianin miał orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Z odpowiedzialnością karną również musi liczyć się zatrzymany do kontroli zaledwie godzinę później w podgorzowskim Santoku 36-latek. Ten z kolei po przeprowadzeniu badaniu, miał w organizmie 0,65 promila.
Codziennie w powiecie gorzowskim blisko trzy osoby dają przykład beztroski, nieodpowiedzialności, a czasami i skrajnej lekkomyślności. Przez pierwsze siedem miesięcy tego roku na drogach powiatu gorzowskiego, aż blisko 600 kierujących zdecydowało się na prowadzenie pojazdu znajdując się pod działaniem alkoholu.
Aby bezpieczeństwo w ruchu drogowym stało się realne, praca policjantów musi zostać poparta właściwym zachowaniem ze strony kierujących. Nie wystarczy znajomość przepisów i zasad. Należy bezwzględnie wdrożyć je w życie. Warto przy tym pamiętać, że nie zawsze kończy się jedynie na odpowiedzialności karnej. W przypadku nieodpowiedzialnej jazdy wielokrotnie wzrasta ryzyko poważnego uszczerbku na zdrowiu, a nawet utraty życia-w wielu przypadkach tych niewinnych osób.
Art. 178 a Kodeksu Karnego
Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Art. 244 Kodeksu Karnego
Kto nie stosuje się do orzeczonego przez sąd zakazu zajmowania stanowiska, wykonywania zawodu, prowadzenia działalności, prowadzenia pojazdów lub obowiązku powstrzymania się od przebywania w określonych środowiskach lub miejscach, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami lub zakazu opuszczania określonego miejsca pobytu bez zgody sądu albo nie wykonuje zarządzenia sądu o ogłoszeniu orzeczenia w sposób w nim przewidziany, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Opracował: podkom. Marcin Maludy
Zespół Prasowy KWP w Gorzowie Wlkp.