Aktualności

Nie daj się oszustom w zakupowym szale wyprzedaży. Policjanci radzą jak być bezpiecznym

Data publikacji 27.11.2023

Za nami wyprzedażowy weekend, a dziś tak zwany Cyber Monday, czyli ciąg dalszy jednych z największych zakupowych okazji w roku. Jeśli uda się nam upolować produktu w atrakcyjnej cenie, to oczywiście super sprawa. Ważne jest jednak, aby nie tracić czujności i zdrowego rozsądku, przy dokonywaniu transakcji, szczególnie korzystając z internetu. Niestety oszuści na wszystkie możliwie sposobu próbują wykorzystać niewiedzę kupujących. Policjanci radzą, na co zwracać uwagę, aby być bezpiecznym.

Amerykański ekonomiści wyliczyli, że podczas tegorocznych wyprzedaży kupujący na całym świecie wydadzą nawet 12 miliardów dolarów. Sporą część z prognozowanej kwoty stanowić będą zakupy on-line. Jeśli uda się nam upolować produkty w okazyjnych cenach, to oczywiście super, ważne jest jednak aby w ferworze transakcji nie paść ofiarą oszustów. Niestety, w okresach wzmożonej aktywności kupujących wzrasta również aktywność przestępców. Policjanci radzą, jak być bezpiecznym. Kluczem jest zachowanie zdrowego rozsądku i nie poddawanie się emocjom. Oto kilka najważniejszych wskazówek:

  • kiedy cena oferowanego produkty jest niebagatelnie niska, szczególnie w porównaniu do innych aukcji tego samego przedmiotu, powinno to wzbudzić naszą czujność.
  • sprawdzajmy sklep on-line, w których planujemy dokonać zakupu. Weryfikacji powinny podlegać takie dane jak: adres siedziby firmy, telefon kontaktowy oraz opinie o sprzedawcy (najlepiej pochodzące z innych źródeł niż jego strona internetowa). Jeśli nie jesteśmy w stanie odszukać tak podstawowych danych, to znak, że możemy mieć do czynienia z oszustami.
  • zwracajmy uwagę na transparentność i poprawność językową strony. Jeśli w opisach przedmiotów pojawiają się rażące błędy, to również stanowi sygnał, że ów strona może być oszustwem.
  • zgodnie z przepisami, sklepy internetowe są zobowiązane do podania ostatniej najniższej ceny z 30 dni. Sprawdźmy, czy oby „okazja” jest rzeczywiście warta zakupu.
  • korzystając z popularnych platform sprzedażowych, korzystajmy z tak zwanych chronionych metod płatności, oferowanych przez te platformy. Nawet jeśli za ochronę kupującego dopłacimy kilka złotych, to naprawdę jest to najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Nie gódźmy się na przelewy bezpośrednie dla sprzedających. Po pierwsze wiąże się to z udostępnieniem naszych danych bankowych, po drugie nigdy nie mamy pewności czy zakupiony towar rzeczywiście do nas trafi. Nigdy nie należy klikać w linki przesyłane przez sprzedających w wiadomościach prywatnych. Cały zakup powinien odbywać się za pośrednictwem funkcjonalności oferowanych przez platformy sprzedażowe.

Przed nami okres świąteczny, który również wiąże się ze wzmożoną aktywnością kupujących w sieci. Zastosowanie tych kilku prostych rad policjantów, może uchronić Państwa przed przestępczą działalności oszustów.

 

młodszy aspirant Klaudia Biernacka

Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie

  • Ludzkie dłonie piszące na komputerze.
  • Osoba pisząca na komputerze.
  • Kodeks karny, na którym znajdują się kajdanki.
Powrót na górę strony