Aktualności

Od światowej pamięci do światowego działania – Zadbajmy o wspólne bezpieczeństwo na drodze

Data publikacji 19.11.2023

Każdego roku w trzecią niedzielę listopada obchodzimy Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Zapoczątkowany został przez angielską organizację Road Peace w 1993 roku, jako Europejski Dzień Pamięci, a od października 2005 roku, po zaproszeniu przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, państw członkowskich i społeczności międzynarodowej stał się wydarzeniem ogólnoświatowym.

Z roku na rok rośnie liczba krajów, które włączają się do obchodów tego dnia. Jest to czas refleksji i pamięci o tych,  którzy stracili życie na drodze. To dzień, w którym oddajemy hołd  wszystkim tym, którzy niosą pomoc przy tego typu zdarzeniach-  medykom, policjantom,  strażakom. To również doskonała okazja, aby przypomnieć wszystkim, że bezpieczeństwo na drodze zależy głównie od nas samych.

W trzecią niedzielę listopada, w tym roku 19 listopada, przypada Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Dzień ten  poświęcony jest wszystkim zabitym i rannym w wypadkach drogowych na całym świecie, ich rodzinom i najbliższym.  Każdego roku na całym świecie z powodu lekkomyślności, brawury, nieprzestrzegania przepisów prawa dochodzi do wielu zdarzeń drogowych ze skutkiem śmiertelnym  lub obrażeniami ciała. Dlatego jest to doskonała okazja, aby przypomnieć wszystkim uczestnikom ruchu drogowego o bezpiecznym poruszaniu się po drogach. Kierującym przypominamy o wsiadaniu  do pojazdu zawsze trzeźwym i wypoczętym,  sprawdzeniu stanu  technicznego  pojazdu przed drogą,  o  przestrzeganiu przepisów ruchu  drogowego,  o bezpiecznym poruszaniu  się w rejonie przejść dla pieszych, wyprzedzaniu w miejscach dozwolonych, poruszaniu się z dozwoloną  prędkością. Do pieszych apelujemy o  widoczność na drodze – o noszenie odblasków i o prawidłowe poruszanie po drodze, w miejscach widocznych i dozwolonych. Proszę pamiętać, że poza terenem zabudowanym naszym obowiązkiem jest nosić po  zmroku kamizelkę odblaskową!

Jest to dzień, w którym każdy z nas powinien zastanowić się,  czy czuje się bezpiecznie na drodze, czy robi wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym.   

 

aspirant sztabowy Agnieszka Żyża

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

  • Policjant siedzący w radiowozie
  • Policyjny radiowóz w tle widoczny napis "Jedź Ostrożnie"
  • Policjant zatrzymuje pojazd do kontroli
  • Radiowóz na drodze ekspresowej
  • Policjant stojący z urządzeniem do pomiaru prędkości przed radiowozem
  • Grafika informująca o Światowym Dniu Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych
Powrót na górę strony