Od światowej pamięci do światowego działania – Zadbajmy o wspólne bezpieczeństwo na drodze
Każdego roku w trzecią niedzielę listopada obchodzimy Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Zapoczątkowany został przez angielską organizację Road Peace w 1993 roku, jako Europejski Dzień Pamięci, a od października 2005 roku, po zaproszeniu przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych, państw członkowskich i społeczności międzynarodowej stał się wydarzeniem ogólnoświatowym.
Z roku na rok rośnie liczba krajów, które włączają się do obchodów tego dnia. Jest to czas refleksji i pamięci o tych, którzy stracili życie na drodze. To dzień, w którym oddajemy hołd wszystkim tym, którzy niosą pomoc przy tego typu zdarzeniach- medykom, policjantom, strażakom. To również doskonała okazja, aby przypomnieć wszystkim, że bezpieczeństwo na drodze zależy głównie od nas samych.
W trzecią niedzielę listopada, w tym roku 19 listopada, przypada Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Dzień ten poświęcony jest wszystkim zabitym i rannym w wypadkach drogowych na całym świecie, ich rodzinom i najbliższym. Każdego roku na całym świecie z powodu lekkomyślności, brawury, nieprzestrzegania przepisów prawa dochodzi do wielu zdarzeń drogowych ze skutkiem śmiertelnym lub obrażeniami ciała. Dlatego jest to doskonała okazja, aby przypomnieć wszystkim uczestnikom ruchu drogowego o bezpiecznym poruszaniu się po drogach. Kierującym przypominamy o wsiadaniu do pojazdu zawsze trzeźwym i wypoczętym, sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu przed drogą, o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, o bezpiecznym poruszaniu się w rejonie przejść dla pieszych, wyprzedzaniu w miejscach dozwolonych, poruszaniu się z dozwoloną prędkością. Do pieszych apelujemy o widoczność na drodze – o noszenie odblasków i o prawidłowe poruszanie po drodze, w miejscach widocznych i dozwolonych. Proszę pamiętać, że poza terenem zabudowanym naszym obowiązkiem jest nosić po zmroku kamizelkę odblaskową!
Jest to dzień, w którym każdy z nas powinien zastanowić się, czy czuje się bezpiecznie na drodze, czy robi wszystko, aby zapewnić bezpieczeństwo sobie i innym.
aspirant sztabowy Agnieszka Żyża
Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim