Uwierzyła w fałszywą historię i straciła oszczędności – uważajmy na oszustów!
Prawie 40 tysięcy złotych straciła 68-letnia mieszkanka Ośna Lubuskiego. Seniorka padła ofiarą oszustwa metodą na „policjanta”. Uwierzyła w historię, że jej córka spowodowała wypadek drogowy na terenie Niemiec. By nie trafiła do więzienia, kobieta zebrała pieniądze oraz dorzuciła wartościową sztabkę złota, a następnie zgodnie z instrukcją oszustki podającej się za policjantkę z Niemiec, przekazała je fałszywemu funkcjonariuszowi. Po raz kolejny ostrzegamy – w przypadku najmniejszych podejrzeń co do próby oszustwa, jak najszybciej poinformujmy Policję o zaistniałej sytuacji!
Gdy zadzwoni do nas osoba podająca się za policjanta i opowiadająca o prowadzonej sprawie i wiążącej się z tym konieczności przekazania pieniędzy – nie wierzmy jej słowom. O swoich obawach jak najszybciej poinformuj Policję dzwoniąc pod numer 112. Fałszywe historie wymyślane przez telefonicznych naciągaczy, pokazują jak bardzo potrzebne jest ciągłe edukowanie i zaznajamianie seniorów z wciąż zmieniającymi się metodami przestępczego działania oszustów. Niestety, jak pokazuje życie, są oni zawsze o krok przed swoją ofiarą, dostosowują mechanizmy do czasu, miejsca i zachowania rozmówcy. Wprowadzając przyszłe ofiary w stan niepokoju i paniki powodują, że ludzie w strachu zaczynają działać nieracjonalnie i pokornie wykonują polecenia.
W ubiegłym tygodniu słubiccy policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące oszustwa, w wyniku którego 68-letnia mieszkanka Ośna Lubuskiego straciła 68 tysięcy złotych, w tym cenną dla niej sztabkę złota. Tym razem oszuści zadziałali metodą „na wypadek”. Zadzwoniła kobieta i podając się za niemiecką policjantkę poinformowała seniorkę, że jej córka spowodowała wypadek drogowy. Zasiany niepokój, strach o ukochaną córkę i jej wolność, dały oszustom możliwość wdrożenia swojego przestępczego planu. Tak pokierowali kobietą, że ta uwierzyła oszustce. Przekonana, że w zamian za pieniądze uwolni córkę od pobytu w więzieniu, zebrała środki finansowe, które miała w domu, a następnie wręczyła je przysłanemu do jej domu mężczyźnie. W ten sposób straciła 38 tysięcy złotych, w tym cenną dla niej sztabkę złota.
Przypominamy:
- należy zadbać o bezpieczeństwo naszych bliskich w starszym wieku - rozmawiajmy o podobnych zdarzeniach przy każdej okazji, aby pobudzić w nich świadomość i przypominać, że nigdy nie wiadomo kiedy zadzwoni oszust. Warto wypracować system komunikowania się i informowania o podejrzanych kontaktach telefonicznych czy wizytach podejrzanych osób;
- nietypowe sytuacje oraz wszelkie podejrzane prośby o przekazanie pieniędzy jak najszybciej zgłaszajmy na Policję!
- prawdziwy policjant nie będzie żądał przekazania mu gotówki, bądź danych do czyjegoś konta bankowego. Jeśli to zrobi to znak, że mamy do czynienia z oszustem i jak najszybciej powinniśmy powiadomić prawdziwych policjantów, rozłączając poprzednie połączenie i dopiero wtedy wybierając numer 112.
starszy aspirant Ewa Murmyło
Komenda Powiatowa Policja w Słubicach