Doskonalimy umiejętności w sytuacjach kryzysowych - ćwiczenia sztabowe służb w zakładzie karnym
Do kilku poważnych zdarzeń doszło w Zakładzie Karnym w Słońsku. Bunt osadzonych, przetrzymywanie zakładnika, podłożenie ładunku wybuchowego oraz pożar - wszystko w jednym czasie. Na szczęście całe zdarzenie to tylko ćwiczenia i założenia pozwalające przygotować się na wszelkie zagrożenia i wypracowanie współdziałania z innymi służbami.
W środę (8 listopada) w ramach doskonalenia współpracy, Służba Więzienna zorganizowała ćwiczenia dla swoich funkcjonariuszy. W ramach założenia do ćwiczeń przewidziano udział innych służb zewnętrznych - Policji i Straży Pożarnej. Ćwiczenia odbyły się na terenie Oddziału Zewnętrznego Zakładu Karnego w Słońsku. Funkcjonariusze Służby Więziennej zaobserwowali, że w jednej z hal, gdzie osadzeni wykonują prace zarobkowe doszło do obezwładnienia pracownika cywilnego przez dwóch osadzonych pracujących w hali. Grozili pozbawieniem życia mężczyzny w przypadku siłowego wejścia na teren obiektu. Do akcji wkroczyli negocjatorzy, a gdy to nie przyniosło skutku, padł rozkaz obezwładnienia mężczyzn w celu ratowania życia. Poszło sprawnie i bez szkody dla zdrowia zakładnika. Niestety okazało się, że pod samochodem ukryli ładunek wybuchowy. Tu zadania przejęli funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Sulęcinie. W składzie skierowanego na miejsce patrolu znalazł się oczywiście policjant z przeszkoleniem sapersko - minerskim. Policjanci potwierdzili zgłoszenie na miejscu i ustalili, że ładunek to tym razem atrapa. W tym czasie inny pracownik będący wspólnikiem osadzonych podpalił obiekt. Powiadomiono Państwową Straż Pożarną w Sulęcinie i podjęto próbę gaszenia obiektu wewnętrzną służbą pożarniczą do czasu przybycia strażaków. I to właśnie oni wewnątrz hali ujawnili dwoje poszkodowanych podejmując się ratowaniem życia i jednocześnie mienia.
Każde takie ćwiczenia mają za zadanie wypracowanie współdziałania różnych służb przy każdym rodzaju zagrożenia. Im trudniejsze założenia tym więcej materiału do przeanalizowania i wyłapania błędów. Ma to realny wpływ na poprawę bezpieczeństwa i profesjonalizację w działaniu.
aspirant sztabowy Andrzej Barciński
Komenda Powiatowa Policji w Sulęcinie
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 21.51 MB)