Aktualności

Starsza kobieta oddała 40 tysięcy złotych oszustce, która podawała się za policjantkę. Nie daj się nabrać na zmyślone historie

Data publikacji 12.11.2023

Masz w rodzinie babcię , dziadka, mamę, tatę lub sąsiadkę, którzy są seniorami? Podaruj im pięć minut i porozmawiaj o sposobach działania oszustów, ostrzegaj, by nigdy nie przekazywali nieznanym osobom pieniędzy. Niestety 83-letnia kobieta uwierzyła w informację o wypadku córki i oddała 40 tysięcy złotych fałszywej policjantce.

Jeżeli mamy w rodzinie starsze osoby lub naszymi sąsiadami są seniorzy, nie zastanawiajmy się długo i poświęćmy im kilka minut na rozmowę. Ostrzegajmy przed działaniem oszustów. Wystarczy, że seniorzy zapamiętają, że nigdy nie powinni przekazywać swoich oszczędności obcym, nawet osobom, które podają się za policjantów. Przypominajmy, że policjanci nigdy nie żądają gotówki.  Kiedy ktoś zadzwoni podając się za córkę, syna, prokuratora czy policjanta, opowiada o wypadku i prosi by przekazali pieniądze, najrozsądniej jest się natychmiast rozłączyć. Być może to dzięki naszej rozmowie nasi najbliżsi nie stracą swoich oszczędności. Bardzo często jest tak, że odkładali je przez całe swoje życie i przechowywali w domu. Schemat działania jest zawsze taki sam, chodzi o  zagranie na emocjach, a następnie naciskanie i podkreślanie, że trzeba działać szybko. Oszuści dzwonią bardzo często na telefon stacjonarny i informują, że ktoś z rodziny spowodował wypadek  i trzeba zapłacić, aby uniknąć  aresztu. W środę (8 listopada) 83-letnia mieszkanka powiatu żarskiego odebrała telefon od oszustki, która podała się za policjantkę. Poinformował, że jej córka spowodowała wypadek i potrzebne będą  pieniądze na kaucję. Seniorka uwierzyła i oddała 40 tysięcy złotych.  Po pieniądze pojawił się oszust, który współpracował z fałszywą policjantką.

Przypominamy i apelujemy!

Warto uwrażliwiać swoich domowników na przeróżne metody działania oszustów oraz wskazać, co należy zrobić, żeby nie stać się ich ofiarą. Należy uważać w kontaktach z obcymi osobami, dzwoniącymi pod numer naszego telefonu, wypytującymi o nasze sprawy osobiste czy finansowe. Policjanci nigdy nie wykonują takich telefonów ani nie odbierają osobiście żadnych pieniędzy! Zawsze, w przypadku najmniejszych podejrzeń co do próby popełnienia oszustwa przez osoby odwiedzające nasze mieszkanie czy dom lub dzwoniące na numer naszego telefonu starajmy się jak najszybciej powiadomić Policję o zaistniałej sytuacji i naszych przypuszczeniach. Dzięki szybkiej reakcji policjanci od razu będą mogli przystąpić do działania.

 

nadkomisarz Aneta Berestecka

Komenda Powiatowa Policji w Żarach

  • Starsza kobieta rozmawia przez telefon stacjonarny.
  • Banknoty dwustuzłotowe.
  • Kajdanki położone na otwartym kodeksie karnym.
Powrót na górę strony