Lubuscy policjanci zadbają bezpieczeństwo podczas „Wszystkich Świętych”
Przed nami „Wszystkich Świętych”. To czas, w którym przemieszczamy się po terenie całego kraju odwiedzając groby swoich bliskich. Dlatego policjanci intensywnie pracują, aby każdy spokojnie mógł dotrzeć w rejon nekropolii, a później bezpiecznie wrócić do swych domów. Sprawmy wspólnie, aby na lubuskich drogach nikt nie stracił życia. Do tego potrzebna jest odpowiedzialność i pokora. Szerokości!
Przed nami czas, w którym na drogach widać dużo więcej policyjnych patroli niż na co dzień. Prym tu wiodą policjanci drogówki. Cel jest jasny i klarowny -zapewnić bezpieczeństwo wszystkim tym, którzy zdecydowali się odwiedzić groby bliskich. Choć to zadanie, które wymaga wielu wysiłków, to na tę chwilę jest wykonane wzorowo- na lubuskich drogach nikt nie stracił życia, a ruch, choć gęsty, nie powoduje gigantycznych korków. Ale przed huraoptymizmem jeszcze należy się powstrzymać. Przed nami bowiem spore wyzwanie związane z kumulacją natężenia drogowego ruchu, który z pewnością przypadnie na wtorek /1 listopada/. To wówczas właśnie jest święto, masowy ruch w kierunku nekropolii oraz fala powrotów. Zdają sobie z tego sprawę policjanci, którzy na ruchu drogowym znają się najlepiej. Funkcjonariusze w białych czapkach będą służyć pomocą, radą i wskazówką. Będą widoczni na drogach bez względu czy ma ona status ekspresowej czy gminnej. Sprawdzanie prędkości z jaką poruszają się kierowcy, stanu technicznego auta, stanu trzeźwości zmotoryzowanych, wyposażenia samochodu- chociażby w foteliki dla najmłodszych, oświetlenia pojazdu itd. Kulturalni kierowcy nie mają się czego obawiać. Ale piraci drogowi będą skutecznie z dróg eliminowani.
W drodze ku bezpieczeństwu, lubuscy policjanci wykorzystują wiele specjalistycznych urządzeń i pojazdów. Są to między innymi nieoznakowane radiowozy z wideorejestratorami, szybkie motocykle, nowoczesne urządzenia służące do mierzenia prędkości i stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu. Ale sięgają też po nowoczesne rozwiązania technologiczne. Od dwóch lat w zapewnieniu bezpieczeństwa pomagają nam drony. Bezzałogowe statki powietrzne bardzo często realizują działania poświęcone bezpieczeństwu niechronionych uczestników ruchu drogowego, ale także są świetnym narzędziem do monitorowania zachowań kierowców i respektowania przez nich znaków i sygnałów drogowych. Dzięki posiadającej 30-krotny zoom kamerze, zamontowanej do drona, mundurowi z powietrza mogą dokładnie dostrzec niebezpieczne zachowania kierowców jak i pieszych.
Z kolei w rejonie lubuskich nekropolii zmieniona organizacja ruchu może przysporzyć wielu problemów. Warto się z nią zapoznać.
W rejonie nekropolii do dyspozycji pieszych i kierowców będą lubuscy policjanci ruchu drogowego, którzy będą kierować ruchem na skrzyżowaniach i drogach dojazdowym do cmentarzy. Apelujemy o zwrócenie szczególnej uwagi na oznakowanie oraz sygnały i polecenia kierowane przez mundurowych. Zróbmy wszystko, aby te najbliższe, wyjątkowe dni dla osób odwiedzających groby swoich najbliższych przebiegły spokojnie, ale przede wszystkim bezpiecznie.
Opracował: podinspektor Marcin Maludy
Rzecznik Prasowy Komenda Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim
komisarz Maciej Kimet
młodszy aspirant Mateusz Sławek
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 23.26 MB)
Pliki do pobrania
-
Deskrypcja tekstowa filmu
217.27 KB
-
Audiodeskrypcja filmu
560.71 KB