Nietrzeźwi tracą uprawnienia
Podczas minionego weekendu zielonogórscy policjanci zatrzymali 6 nietrzeźwych kierujących po alkoholu i 3 osoby po narkotykach. Podczas dwóch ostatnich „Trzeźwych Poranków” policjanci zatrzymali 1 nietrzeźwego i 1 kierującego po użyciu alkoholu.
Jak wielokrotnie podkreślamy w naszych komunikatach, prowadzone już od 2,5 roku akcje zielonogórskich policjantów przynoszą efekty. Mieszkańcy naszego powiatu wiedzą, że kontroli trzeźwości można się spodziewać o każdej porze dnia i nocy – stąd teraz rzadkością jest zatrzymywanie podczas działań nietrzeźwych kierujących. Jeśli policjanci kogoś zatrzymują to najczęściej okazuje się on być spoza granic naszego powiatu czy województwa. Nie oznacza to, że policjanci ograniczyli swoje kontrole. Działania organizowane są dwa, trzy razy w tygodniu o różnych porach doby. W trakcie ostatnich dwóch „Trzeźwych Poranków” na rondzie w Zatoniu i na ul.Bankowej wpadło dwóch pijanych kierujących. Mieszkaniec powiatu nowosolskiego zatrzymany w Zatoniu miał 0,3 promila – popełnił więc wykroczenie. Zatrzymany dzisiaj zielonogórzanin miał ponad 0,6 promila – może mówić o wyjątkowym pechu – policjanci kontrolowali jego trzeźwość 5 metrów od bramy posesji na której mieszka.
Niestety wciąż pijani lub odurzeni narkotykami wsiadają za kierownicę – w miniony weekend podczas rutynowych kontroli drogowych zatrzymanych zostało 6 nietrzeźwych kierujących po alkoholu i 3 osoby po narkotykach. Niechlubnym „rekordzistą” jest sulechowianin zatrzymany wczoraj o godzinie 21.30 na ul.Zwycięstwa. Mężczyzna kierujący Renault Megane, który miał w organizmie niemal 3 promile. Wyjątkowym brakiem wyobraźni wykazała się również 23-letnia mieszkanka powiatu legnickiego kierująca Toyotą. Została zatrzymana na trasie S-3 w sobotę około 19.00. Kobieta nie dość ze ma aktywny zakaz sądowy za wcześniejsze prowadzenie pojazdów pod wpływem narkotyków – również tym razem kierowała będąc pod wpływem amfetaminy.
Przypominamy:
Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu pojazdem mechanicznym grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. Kierujący po użyciu alkoholu (od 0,2 promila do 0,5 promila) podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. Kierowanie rowerem w stanie nietrzeźwości jest wykroczeniem za które również grozi kara aresztu lub grzywny. W obu przypadkach sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych – za przestępstwo obligatoryjnie. 18 maja br. weszły w życie zaostrzone przepisy dotyczące karania nietrzeźwych kierujących. Nie zmienia się zagrożenie karą, natomiast obligatoryjnie zasądzona zostanie grzywna w wysokości minimum 5.000 złotych oraz zakaz prowadzenia pojazdów minimum na 3 lata (wcześniej sąd mógł zasądzić zakaz od 6 miesięcy do 10 lat).
źródło: podisnp. Małgorzata Barska
KMP w Zielonej Górze