Aktualności

Lubuska Policja na obchodach 41. rocznicy gorzowskich „Wydarzeń Sierpnia 82”

Data publikacji 31.08.2023

31 sierpnia 1982 roku to szczególna data dla gorzowian i historii tego miasta. Tego dnia blisko pięć tysięcy osób zademonstrowało swój sprzeciw przeciwko trwającemu wówczas stanowi wojennemu, który historycy określili gorzowskimi „Wydarzeniami Sierpnia 82”. W obchodach 41. rocznicy tego wydarzenia lubuskich stróżów prawa reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim nadinspektor Jarosław Pasterski

W samym środku stanu wojennego, 31 sierpnia 1982 roku w Gorzowie Wielkopolskim miała miejsce największa w regionie i jedna z największych w Polsce demonstracji społecznych przeciwko ówczesnym władzom komunistycznym. Po południu w okolicach gorzowskiej katedry zaczęli licznie gromadzić się mieszkańcy Gorzowa Wielkopolskim, których liczebność w głównym momencie szacowano na nawet pięć tysięcy osób. Oddziały Milicji Obywatelskiej wzywały zgromadzonych do rozejścia się, jednak wezwanie te nie przyniosło rezultatów. Wówczas podjęto decyzję o użyciu siły, aby rozproszyć demonstrantów. Starcia, które przeniosły się w inne rejony miasta, zakończyły się wieczorem.

W czwartkowe popołudnie (31 sierpnia) w Gorzowie Wielkopolskim odbyły się oficjalne obchody 41. rocznicy gorzowskich „Wydarzeń Sierpnia 82”. W tym ważnym dla gorzowian i historii miasta wydarzeniu lubuskich policjantów reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim nadinspektor Jarosław Pasterski. Uroczystości rozpoczęły się na Starym Rynku, gdzie przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, przedstawiciele „Solidarności”, żołnierze, funkcjonariusze służb mundurowych oraz przedstawiciele instytucji publicznych złożyli kwiaty przed Białym Krzyżem "Solidarności". Następnie obchody przeniosły się do kościoła pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, gdzie biskup Tadeusz Lityński odprawił uroczysta mszę świętą w intencji Ojczyzny. Zaraz po jej zakończeniu uczestnicy obchodów przenieśli się przed kościół, gdzie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą historii Białego Krzyża Solidarności.

 

komisarz Maciej Kimet

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

  • Posterunek honorowy żołnierzy przed Białym Krzyżem "Solidarności".
  • Mężczyźni składają kwiaty przed Białym Krzyżem "Solidarności" - w tle inne osoby.
  • Starszy mężczyzna składa kwiaty przed Białym Krzyżem "Solidarności".
  • Żołnierze oddają honory przed Białym Krzyżem "Solidarności".
  • Komendanci służb mundurowych oddają honory przed Białym Krzyżem "Solidarności".
  • Funkcjonariusz Inspekcji Transportu Drogowego składa kwiaty przed Białym Krzyżem "Solidarności".
  • Prezydent Gorzowa Wielkopolskiego oraz komendant Straży Miejskiej oddają honory przed Białym Krzyżem "Solidarności".
  • Mężczyźni, a w tle inna osoba oddaje hołd przed Białym Krzyżem "Solidarności".
Powrót na górę strony