Aktualności

Policjanci w trosce o bezpieczeństwo nad wodą podczas ostatnich dni wakacji

Data publikacji 26.08.2023

Lubuscy wodniacy przypominają o odpowiedzialności, która niezbędna jest przy wypoczynku nad wodą. Aby ich służba była skuteczna to wypoczywający muszą pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i o tym, że brawura, alkohol, wybór niestrzeżonych kąpielisk musi być zastąpiony zdrowym rozsądkiem, pokorą i troską. Cały czas jesteśmy obecni nad lubuskimi jeziorami i dokładnie przyglądamy się zachowaniom wypoczywających nad wodą.

Mamy nadzieję, że słoneczna i ciepła pogoda, którą cieszyliśmy się w ostatnie dni, zostanie z nami chociaż do końca wakacji, które nieuchronnie zbliżają się do końca. Apelujemy, aby aktywność nad woda zawsze łączyć z rozwagą – nigdy z brawurą. Dlatego wybierajmy miejsca plażowania czy kąpieli, w których zapewniona jest wykwalifikowana opieka ratownika. Nad bezpieczeństwem osób wypoczywających miłośników wypoczynku nad woda czuwają przez cały okres letni lubuscy policjanci, którzy przy użyciu motorówek kontrolują strzeżone i niestrzeżone kąpieliska. Wodniacy sprawdzają stan trzeźwości sterników, ich uprawnienia, a także czuwają nad właściwym stosowaniem się do przepisów i wyposażeniem łodzi w sprzęt ratunkowy. Policjanci pełniący służbę nad wodą to doświadczeni funkcjonariusze posiadający odpowiednie uprawnienia, patenty, a przede wszystkim mający za sobą odbyte szkolenia i kursy ratownictwa wodnego. Obecność patrolu wodnego dodaje także rozsądku kapiącym się i uprawiającym sporty wodne.

Pamiętajmy, że bezpieczeństwo nad wodą w największej mierze zależy od stosowania się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Kąpiele w miejscach niedozwolonych czy w stanie nietrzeźwości, a także niedostateczna opieka nad dziećmi to tylko niektóre z przyczyn tragedii. Takie zachowania jak skakanie do wody „na główkę”, szczególnie po intensywnej kąpieli słonecznej lub przemierzanie w samotności otwartych akwenów również jest niebezpieczne. Apelujemy więc do wszystkich amatorów wypoczynku nad wodą, aby korzystając z uroków kąpielisk zawsze zachowywali należytą ostrożność i kierowali się rozwagą. Nigdy nie łączmy alkoholu z uprawianiem sportów wodnych. Każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu wpływa na naszą percepcję i zachowanie, a nad wodą wystarczy choćby chwila nieuwagi, aby doszło do niebezpiecznej sytuacji czy tragedii. Pamiętajmy, że nawet najspokojniejsza woda może być groźnym żywiołem. Dbajmy o bezpieczeństwo najmłodszych i nie pozostawiajmy ich samych w wodzie. Wybierajmy bezpieczne miejsca kąpieli i stosujmy się do znaków i wskazówek. Dzięki temu chwile spędzone nad wodą dostarczą nam odpoczynku i radości, a przede wszystkich będą bezpieczne – zarówno dla nas jak i innych miłośników wodnego wypoczynku.

 

komisarz Maciej Kimet

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

  • Policjanci na motorówce patrolują jezioro.
  • Plażowicze na brzegu, a w tle policjanci patrolujący jezioro na motorówce.
  • Policjant podczas patrolu jeziora na motorówce.
  • Policyjna motorówka podczas patrolu nad jeziorem.
  • Policjant podczas patrolu nad jeziorem.
  • Policjant na motorówce podczas kontroli osób kąpiących się.
  • Deska ratownicza nad brzegiem jeziora.
  • Policjant podczas patrolu jeziora.
  • Policjant podczas patrolu nad jeziorem.
  • Bandera na policyjnej motorówce.
  • Policjanci na motorówce podczas patrolu na jeziorze.
  • Policyjna motorówka podczas patrolu na jeziorze.
Powrót na górę strony