Aktualności

Najlepsi przewodnicy policyjnych psów wyłonieni – czas na zmagania ogólnopolskie!

Data publikacji 07.08.2023

W Zielonej Górze odbyły się wojewódzkie eliminacje XX Kynologicznych Mistrzostw Polski Policji. Policjanci wraz ze swoimi czworonożnymi partnerami rywalizowali w kilku wymagających konkurencjach. Najlepsi okazali się przewodnicy z Zielonej Góry: młodszy aspirant Paweł Siewierski z „Reflexem” i młodszy aspirant Łukasz Berbeka z „Pajdą” i to oni będą reprezentować garnizon lubuski w finale ogólnopolskim.

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, a także niezastąpiony i niezawodny towarzysz w policyjnej służbie. Policyjne psy wykorzystywane są na co dzień do patrolowania ulic, tropienia materiałów wybuchowych, odnajdywania narkotyków czy też poszukiwania zaginionych, ale także poszukiwania ludzi w czasie katastrof czy klęsk żywiołowych. Proces szkolenia policyjnego psa jest długi i wymagający zarówno dla samego zwierzęcia jak i jego przewodnika. Po półrocznym szkoleniu w Ośrodku Szkolenia w Sułkowicach, taki policyjny patrol wraca do swojej jednostki, gdzie rozpoczyna wspólną służbę. Aby jednak ciągle się szkolić i doskonalić umiejętności we wspólnej służbie co roku organizowane są Kynologiczne Mistrzostwa Polski Policji. To forma doskonalenia zawodowego, która pozytywnie wpływa na jeszcze skuteczniejsze wykorzystywanie policyjnych psów podczas codziennej pracy funkcjonariuszy. Takie właśnie eliminacje wojewódzkie do Kynologicznych Mistrzostw Polski odbyły się w piątek (4 sierpnia) w Zielonej Górze. Najlepsi przewodnicy z poszczególnych komend miejskich i powiatowych województwa lubuskiego wraz z psami patrolowo - tropiącymi rywalizowali w konkurencjach:

- posłuszeństwo ogólne – w tej konkurencji zawodnicy wykonują zadania z zakresu ogólnego posłuszeństwa psa realizowanych zarówno przy nodze przewodnika, jak i na odległość oraz pokonywania przeszkód terenowych,

- pokonywanie przeszkód – pies wraz z przewodnikiem pokonują specjalny tor przeszkód, polegający na pokonaniu kładki, ściany, tunelu i drabiny,

- pościg bez kagańca za osobą, czołowy atak pozoranta na psa i obrona przewodnika – przewodnik prowadzi psa na smyczy bez kagańca i po chwili zwalnia psa ze smyczy, który rozpoczyna pościg za osobą. Ponadto pozorant przeprowadza atak na psa. Ostatnim punktem tej konkurencji jest obrona przewodnika podczas konwoju.

W eliminacjach najlepsi okazali się:

1. młodszy aspirant Paweł Siewierski z psem Relaksem – Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze
2. młodszy aspirant Łukasz Berbeka z suką Pajdą – Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze
3. starszy aspirant Tomasz Więzowski z psem Bejem– Komenda Powiatowa Policji w Krośnie Odrzańskim.

Zdobywcy dwóch pierwszych lokat będą reprezentować lubuski garnizon podczas finału ogólnopolskiego, który odbędzie się a w Zakładzie Kynologii Policyjnej CSP w Sułkowicach. Wojewódzkie eliminacje zostały zorganizowane przez Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.

 

podinspektor Małgorzata Stanisławska

Komenda Miejska Policji w Zielonej Górze

  • Policyjny przewodnik z psem służbowym.
  • Najlepsi przewodnicy psów służbowych stojący obok innych policjantów.
  • Policjant podczas wypełniania testu wiedzy.
  • Policyjna przewodnik z psem służbowym.
  • Policjanci stojący obok psa służbowego.
  • Policyjni przewodnicy z psami służbowymi.
  • Puchary dla najlepszych przewodników psów służbowych.
  • Rozpoczęcie turnieju policyjnych przewodników psów służbowych.
  • Policyjny przewodnik z psem służbowym.
  • Gratulacje od policjantów dla wyróżnionego przewodnika psa służbowego.
  • Policyjny przewodnik z psem służbowym.
  • Policyjny przewodnik z psem służbowym, który atakuje pozoranta.
  • Policjantka podczas konkurencji testowej turnieju.
  • Policyjny przewodnik z psem służbowym.
  • Policyjny przewodnik z psem służbowym.
Powrót na górę strony