Aktualności

Trzeźwy poranek na S-3

Data publikacji 12.03.2015

W czwartkowy poranek zielonogórscy policjanci Wydziału Ruchu Drogowego prowadzili działania „TRZEŹWY PORANEK” na 291 kilometrze trasy S-3. Skontrolowano trzeźwość ponad 800 kierujących, w wyniku czego zatrzymanych zostało dwóch, którzy wsiedli za kierownicę po alkoholu. Jeden z zatrzymanych to zawodowy kierowca.

Prowadzone już od 2,5 roku akcje zielonogórskich policjantów przynoszą efekty. Teraz rzadkością jest zatrzymywanie podczas działań nietrzeźwych kierujących. Jednak dzisiejszy wynik akcji wskazuje, że tych prewencyjnych działań nie można zaprzestać. Choć do rzadkości teraz nalezą zatrzymani nietrzeźwi podczas tych kontroli – dzisiaj zatrzymani zostali dwaj kierujący.

Najbardziej bulwersujący jest fakt zatrzymania zawodowego kierowcy. Mężczyzna kierujący ciągnikiem siodłowym marki Renault miał w organizmie 0,7 promila alkoholu.  Za to przestępstwo na pewno straci prawo jazdy – a co za tym idzie również pracę. Warto się zastanowić wsiadając za kierownicę czy nie ryzykujemy zbyt wiele jeśli wcześniej piliśmy alkohol. Drugi zatrzymany dzisiaj kierujący Volkswagenem miał w organizmie ponad 0,3 promila – popełnił wykroczenie.

Wykluczanie z dróg kierujących po alkoholu czy pod wpływem środków odurzających jest jednym z najważniejszych zadań zielonogórskich policjantów. Kontrole trzeźwości kierujących mogą są prowadzone przez wszystkie patrole w służbie o każdej porze doby. Policjanci mają do swojej dyspozycji również urządzenie DrugTest 5000, które pozwala na szybkie sprawdzenie za pomocą narkotestera czy kierujący nie jest pod wpływem środków odurzających. Dzięki takim prewencyjnym działaniom Policji w ubiegłym roku spadła liczba kierujących nietrzeźwych po alkoholu – z 848 w 2013 roku do 623 w roku 2014. Natomiast ponad dwukrotnie wzrosła liczba zatrzymanych kierujących pod wpływem narkotyków – ze 146 w roku 2013 do 307 w 2014 roku.

 

Przypominamy:

Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) lub pod wpływem środków odurzających kierującemu pojazdem mechanicznym grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. Kierujący po użyciu alkoholu (od 0,2 promila do 0,5 promila) podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. W obu przypadkach sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych – za przestępstwo obligatoryjnie.

 

podinsp. Małgorzata Barska

Zespół Prasowy

KMP Zielona Góra

  • Trzeźwy poranek na S-3
  • Trzeźwy poranek na S-3
  • Trzeźwy poranek na S-3
  • Trzeźwy poranek na S-3
  • Trzeźwy poranek na S-3
  • Trzeźwy poranek na S-3
Powrót na górę strony