Aktualności

Konferencja prasowa „Bezpieczne wakacje 2023” – Lubuska Policja gotowa do działań

Data publikacji 23.06.2023

Na gorzowskim bulwarze Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak w obecności Lubuskiego Kuratora Oświaty Ewy Rawy oraz szefów lubuskich służb mundurowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo wzięli udział w konferencji prasowej dotyczącej rozpoczynających się wakacji. Lubuskich stróży prawa reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim nadinspektor Jarosław Pasterski, który zapewnił o pełnej gotowości policjantów do działań podczas wakacji. Nasz cel jest niezmienny - to zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom województwa lubuskiego oraz wszystkim turystom, którzy odwiedzą nasz region.

W lubuskich szkołach zabrzmiał już ostatni dzwonek. Od tej chwili tysiące uczniów naszego województwa rozpoczyna się upragnione wakacje. To czas odpoczynku i radości z każdego letniego dnia i każdej wolnej chwili. To także czas wakacyjnych wyjazdów turystycznych – tych bliższych, ale i tych zdecydowanie dalszych, w różne miejsca w Polsce i w Europie. Niezależnie od tego, gdzie będziemy spędzać wakacyjny czas, warto nie zapominać o bezpieczeństwie. I właśnie bezpieczeństwo podczas rozpoczynających wakacji było głównym tematem konferencji prasowej, która odbyła się w piątek (23 czerwca) na gorzowskim bulwarze. W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczył Wojewoda Lubuski Władysław Dajczak, Lubuski Kurator Oświaty Ewa Rawa oraz komendanci służb mundurowych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mieszkańców naszego regionu. Lubuską Policję reprezentował  Komendant Wojewódzki Policji w Gorzowie Wielkopolskim nadinspektor Jarosław Pasterski, który zapewnił o pełnej gotowości policjantów do działań „Bezpieczne Wakacje 2023”. Te działania jak każdego roku będą prowadzone we wszystkich obszarach policyjnej aktywności.

To przede wszystkim służba na drogach, gdzie mundurowi „w białych czapkach” będą mieli za zadanie pomagać wszystkim zmotoryzowanym, podróżujących lubuskimi drogami. Bardzo ważne będzie wyeliminowanie z ruchu drogowego nietrzeźwych kierowców oraz tych, którzy poprzez swoje nieodpowiedzialne zachowanie za kierownicą stwarzają realne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze. Dlatego na głównych szlakach komunikacyjnych lubuskiego  – autostradzie A2 i drodze ekspresowej S3, ale także na drogach o mniejszym natężeniu ruchu będą pracować patrole lubuskiej drogówki. Mundurowi wyposażeni w nieoznakowane radiowozy z videorejestratorem oraz laserowe mierniki prędkości zwracać będą szczególną uwagę na prędkość z jaką będą jechać kierowcy. Uważnie obserwowane będzie zachowanie kierowców na drodze, chociażby sposób w jaki przewożą pasażerów, zwłaszcza tych najmłodszych – czy mają zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci korzystają ze specjalnych fotelików. W ruch pójdą alkotesty i testery narkotykowe, dlatego kierowcy powinni spodziewać się kontroli związanych ze stanem psychofizycznym.

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży podczas wakacji jest priorytetem polskiej Policji. Istotnym elementem troski o bezpieczeństwo są kontrole autobusów wiozących je na letni wypoczynek. Podczas takich kontroli policjanci sprawdzają stan techniczny autobusu i jego wyposażenie, uprawnienia kierującego oraz stan trzeźwości kierowcy. Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z  wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu Policji.

Wakacje to dla policyjnych wodniaków czas intensywnej służby i pracy związanej z bezpieczeństwem nad wodą. Będziemy obecni nad jeziorami i rzekami, patrolując i strzegąc bezpieczeństwa osób wypoczywających nad wodą. Większość utonięć czy też innych tragedii związanych z nieodpowiednim zachowaniem nad wodą, jest rezultatem lekkomyślności zarówno kąpiących się, jak i ich opiekunów - dlatego przypominamy:

 • do kąpieli wybierz tylko miejsca strzeżone;
 • będąc na kąpielisku, słuchaj poleceń wydawanych przez ratownika;
 • jeśli wybrałeś się na wodę z dziećmi, zadbaj o ich bezpieczeństwo i nie pozostawiaj bez opieki;
 • nie wchodź do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności;
 • nie próbuj przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
 • nie skacz do wody w miejscach nieznanych, niesprawdzonych - takie skoki są niebezpieczne i mogą - - grozić urazem kręgosłupa a nawet śmiercią;
 • przy użytkowaniu sprzętu wodnego ( kajak, rower wodny czy skuter) koniecznie zaopatrz się w kapok;
 • nigdy nie łącz wypoczynku nad wodą z alkoholem;
 • zwróć uwagę na osoby znajdujące się w pobliżu, może okazać się, że ktoś będzie  potrzebował pomocy. Zanim przystąpisz do działania, weź pod uwagę swoje umiejętności pływackie i siły. Jeśli wiesz, że nie jesteś w stanie pomóc, poproś o pomoc.

Od profilaktyki i nauki bezpiecznych zachowań – nad wodą, na drodze czy podczas zabawy – nie ma przerwy ani wakacji. Dlatego policyjni profilaktycy przez całe wakacje będą odwiedzać dzieci i młodzież na półkoloniach, koloniach i obozach harcerskich, które będą odbywać się w naszym województwie. Głównym punktem takich wizyt są oczywiście rozmowy z najmłodszymi o zagrożeniach z którymi mogą się zetknąć podczas wakacji. Cyberprzestępczość, handel ludźmi, bezpieczeństwo w ruchu drogowym i nad wodą – wiedzę i praktyczne informacje będziemy starali się przekazać jak największej liczbie dzieci i młodzieży. Wszystko po to, aby w przypadku zagrożenia czy znalezienia się w niebezpiecznej sytuacji najmłodsi i ci trochę starsi wiedzieli jak zachować się bezpiecznie.

W każdej chwili policjanci są gotowi do natychmiastowej reakcji i udzielenia pomocy każdemu, który takiej pomocy potrzebuje. Czekamy na sygnały od społeczeństwa dotyczące zdarzeń i sytuacji stanowiących zagrożenie bezpieczeństwa czy porządku publicznego. Dołożymy wszelkich starań, aby rozpoczynające się wakacje pozostawiły tylko pozytywne wspomnienia.

 

komisarz Maciej Kimet

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim

 • Wojewoda Lubuski podczas konferencji prasowej przemawia do dziennikarzy.
 • Lubuski Kurator Oświaty Ewa Rawa podczas konferencji prasowej przemawia do dziennikarzy.
 • Komendant Wojewódzki Policji podczas konferencji prasowej przemawia do dziennikarzy.
 • Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej przemawia do dziennikarzy podczas konferencji prasowej.
 • Naczelnik lubuskiej Inspekcji Transportu Drogowego przemawia do dziennikarzy podczas konferencji prasowej.
 • Dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego przemawia do dziennikarzy podczas konferencji prasowej.
 • Przedstawiciel Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przemawia do dziennikarzy podczas konferencji prasowej.
 • Wojewoda Lubuski przekazuje mężczyźnie defibrylator podczas konferencji prasowej.
 • Policjant podczas kontroli obozu harcerskiego.
 • Ulotki profilaktyczne, a w tle spotkanie policjantki z młodzieżą.
 • Koło ratunkowe na pomoście, a w tle motorówka pływająca na jeziorze.
 • Policyjni motocykliści podczas patrolu.
 • Policyjni wodniacy podczas patrolu nad jeziorem - w tle osoby wypoczywające na plaży.
 • Policjant podczas patrolu - w tle łódka nad wodą.
 • Policjanci na rowerze podczas patrolu po lesie.
 • Policyjna motorówka płynie po jeziorze.
 • Policyjny patrol na motorówce.
 • Policjanci podczas patrolu na placu zabaw.
 • Tabliczka oznaczająca przewóz dzieci, a w tle policjant przeprowadzający kontrolę drogową.
 • Policjantka podczas spotkania profilaktycznego.
 • Policjanci podczas kontroli autokaru.
Powrót na górę strony