Aktualności

Lubuscy policjanci gotowi na zapewnienie bezpieczeństwa podczas wakacyjnych wyjazdów

Data publikacji 23.06.2023

We wszystkich lubuskich szkołach zabrzmiał już ostatni dzwonek zwiastujący rozpoczynające się wakacje, a dodatkowo lato ukazuje się w pełni swoich możliwości. Takie okoliczności sprzyjają licznym wyjazdom na upragniony wypoczynek. Na trasach województwa lubuskiego już widać wzmożony ruch pojazdów, na dachach których zamontowane są rowery. Lubuscy policjanci z uwagą przyglądają się zachowaniom zmotoryzowanych wychodząc im naprzeciw. Apelujemy o rozwagę aby dotrzeć do celu, a później bezpiecznie powrócić do swych domów. Kulturalni kierowcy mogą liczyć na cenne wskazówki i rady ale wobec drogowych piratów z pewnością taryfy ulgowej nie będzie.

Stało się. Dla dzieci i młodzieży rozpoczęły się upragnione wakacje. Dla nich oznacza to zasłużony wypoczynek i rozrywkę a dla lubuskich policjantów wzmożone działania. Pracy dla mundurowych będzie bez liku, i to na wielu płaszczyznach. Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, nad wodą, na drodze, sytuacje związane z zabezpieczeniem mieszkania przed wyjazdem czy zagrożenia wynikające z aplikowania różnego rodzaju używek to tylko niektóre kwestie, które muszą być w tym okresie szczególnie brane pod lupę. Jednym z głównych obszarów wciąż jednak pozostaje bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Piątek /23 czerwca/ na drogach naszego regionu już widoczny był zwiększony ruch pojazdów. S3 cieszy się szczególnym powodzeniem wśród  kierowców. Z tej trasy korzystają nie tylko Lubuszanie, ale i mieszkańcy województwa dolnośląskiego, śląskiego czy łódzkiego i mazowieckiego. Niektórzy świadomie nadrabiają kilometrów, aby w komforcie podróżować autostradą A2, a na węźle w Jordanowie włączyć się w S3 i podążać nad morze. Trzeba jednak pamiętać o tym, że na tych drogach mogą następować utrudnienia i tworzące się zatory dlatego warto zaplanować podróż, która w tym czasie z pobudek zdroworozsądkowych powinna się odbyć trasami alternatywnymi. Policjanci będą widoczni na wielu szlakach komunikacyjnych naszego województwa. Można liczyć na cenne wskazówki ale również należy brać pod uwagę to, że w sytuacji drogowej nieodpowiedzialności policjanci nie zakończą kontroli na pouczeniu, będąc zobligowanym do upomnienia czy nawet zabezpieczenia prawa jazdy. Warto pamiętać, że kierowcy muszą brać odpowiedzialność nie tylko za siebie ale i za swoich pasażerów, którymi najczęściej są najmłodsi. To poważny argument, aby zrezygnować z niebezpiecznych i nieodpowiedzialnych manewrów oraz ściągnąć nogę z gazu.  Niech ten czas będzie okresem bogatym w rozrywkę, zabawę i odpoczynek bez konieczności przekształcania go w ludzkie dramaty. Policjanci z pewnością w tym pomogą prowadząc liczne kontrole. Te do łatwych nie należą, kiedy kilka godzin pełni się służbę przy asfalcie, rozgrzewającym się do temperatury oscylującej nawet do ponad 50 ° C. Tradycyjnie policjanci sprawdzać będą prędkość, trzeźwość, stan techniczny pojazdu oraz to czy pozostałe zasady bezpieczeństwa
w ruchu drogowym są przestrzegane.

Udając się w podróż, zadbajmy o naszą kondycję psychofizyczną. Za kierownicę wsiadajmy wypoczęci i trzeźwi, a przede wszystkim przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego. To swoisty fundament bezpieczeństwa i gwarancja, że swoim zachowaniem na drodze nie doprowadzimy do tragicznego w skutkach zdarzenia drogowego. I z wakacyjnego urlopu bezpiecznie wrócimy do domu, pozwalając na to samo innym użytkownikom drogi. Warto jednak pamiętać, że skuteczność pracy lubuskich policjantów bezsprzecznie musi być uzupełniona odpowiedzialnością kierowców. To od nich zależy jak bezpieczeństwo na drogach będzie się krystalizowało. Dlatego po raz kolejny apelujemy aby do podróży się odpowiednio przygotować i podejść do niej z należytą powagą.

 

Opracował: podinspektor Marcin Maludy

Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim

Video: komisarz Maciej Kimet

Foto: młodszy aspirant Mateusz Sławek

 • Policjantka kontroluje prędkość pojazdu
 • Policjant kontroluje trzeźwość kierowcy
 • Policjant sprawdzający dokumenty kierowcy
 • Radiowóz nieoznakowany. W tle policjant kontrolujący kierowcę
 • Policjant dający znak do zatrzymania
 • Policjantka kontroluje trzeźwość kierowcy
 • Policjantka pokazuje kierowcy z jaką prędkością jechał
 • Policjant przegląda stan opon
 • Policjantka daje kierowcy znak do zatrzymania
 • Wnętrze radiowozu nieoznakowanego
 • Policjant kontroluje oświetlenie pojazdu
 • Policjant sporządzający dokumentacje z kontroli
 • Policjantka kontroluje prędkość. Obok policjant
 • Policjanci w radiowozie nieoznakowanym kontrolują stan bezpieczeństwa na drodze
 • Policjantka sprawdza dokumentacje kierowcy
 • #16
 • Policjant ruchu drogowego widziany w lusterku auta
 • Policjant sporządzający dokumentacje

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 20.55 MB)

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony