O bezpieczeństwo nad wodą zadbają lubuscy policjanci
Wakacje 2023 za pasem. Lubuscy policjanci w trosce o wypoczywających przypominają o odpowiedzialności, która niezbędna jest przy wypoczynku nad wodą. Aby ich służba była skuteczna to wypoczywający muszą pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i o tym, że brawura, alkohol, wybór niestrzeżonych kąpielisk musi być zastąpiony zdrowym rozsądkiem i pokorą i troską. Jesteśmy już obecni na lubuskich akwenach i wnikliwie przyglądamy się zrachowaniom wszystkich wypoczywających. Niech te wakacje będą bogate w radosne wspomnienia, a nie tragedie.
Już za moment w lubuskich szkołach rozbrzmi ostatni dzwonek, na który z utęsknieniem czekają uczniowie. Upragnione wakacje to czas na odpoczynek i regeneracje sił. To okres zabaw i wypoczynku ale na pewno nie beztroski, bo ta kojarzy się z brakiem odpowiedzialności. A to właśnie odpowiedzialność, która prowadzi do bezpieczeństwa powinna być odmieniana w tym czasie przez wszystkie przypadki. Kiedy jej brakuje rodzą się tragedie. Lubuscy policjanci doskonale wiedzą, że dla nich oznacza to czas wytężonej służby i zwracania uwagi na zachowania dzieci i młodzieży, aby ta w komplecie, bez traumatycznych przejść zameldowała się 1 września w swoich szkołach. Jednym z podstawowych zatem ich zadań będzie dokładna kontrola lubuskich akwenów. Zarówno tych strzeżonych, do korzystania z których namawiamy, gdzie można liczyć na pomoc wykwalifikowanych ratowników, WOPR-owców i policjantów, ale i tych niestrzeżonych, ponieważ wielu wybiera takie miejsca na wypoczynek.
Musimy pamiętać, że woda nie wybacza błędów – powiedzenie często słyszane, ale zdecydowane i barwne. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo nad wodą, tylko takie mocne przekazy mogą wpłynąć na zachowanie miłośników letniego wypoczynku nad wodą. A ten, zwłaszcza latem, przy słonecznej pogodzie i wysokich temperaturach, towarzyszy nam od najmłodszych lat. Tak jak wtedy, tak i teraz najważniejszą rzeczą, która powinna nam towarzyszyć jest trzeźwe myślenie. Ręcznik, krem z filtrem UV, okulary przeciwsłoneczne są potrzebne, ale niezbędny jest przede wszystkim rozsądek, poczucie odpowiedzialności. Przed wodą trzeba czuć respekt. Każdego roku wielu z nas spędza wakacje nad polskimi jeziorami, morzem czy odległych miejscach w Europie i na świecie. Wszędzie tam przestrzegajmy podstawowych zasad bezpieczeństwa – one wszędzie są takie same.
Przede wszystkim wybierajmy kąpieliska strzeżone, czyli takie, na których znajduje się profesjonalna opieka ratownika wodnego. To właśnie tam, pod okiem wykwalifikowanych fachowców, możemy mieć pewność, że w przypadku jakiegokolwiek niebezpieczeństwa czy zagrożenia, ratownicy natychmiast zareagują i udzielą nam pomocy. Warto również mierzyć siły na zamiary. Nie przeceniajmy swoich możliwości pływackich, asekurujmy się obecnością innych osób czy bojką. Jeśli chcemy spróbować pływania długodystansowego, to lepszym miejscem będzie basen niż środek jeziora. Nigdy nie wchodźmy do wody po alkoholu, który powoduje zaburzenia zmysłów, orientacji czy równowagi. Nawet jego niewielka ilość w połączeniu z wysoką temperaturą powoduje, że nasze reakcja na niebezpieczeństwo mocno się opóźnia. Zwracajmy także uwagę na inne osoby znajdujące się w pobliżu. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy. Jeżeli będziemy w stanie mu pomóc to uczyńmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziemy się czuć na siłach, to jak najszybciej poinformujmy o tym inne osoby.
Zróbmy wszystko, aby poprzez nasze odpowiedzialne zachowanie i rozsądek nad wodą, tegoroczne wakacje były niezapomniane, ale przede wszystkim bezpieczne. Pomogą w tym lubuscy policjanci, którzy już patrolują akweny regionu, monitorując zachowania wypoczywających.
Opracował: podinspektor Marcin Maludy
Rzecznik Prasowy Komenda Wojewódzkiego Policji w Gorzowie Wielkopolskim
Video:komisarz Maciej Kimet
Foto: młodszy aspirant Mateusz Sławek
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 29.55 MB)