Handel ludźmi tematem przewodnim przedwakacyjnych spotkań z młodzieżą
Wkrótce wakacje, wiele młodych osób planuje wyjazdy za granicę w celach turystycznych lub zarobkowych. O zagrożeniach czyhających podczas takich wyjazdów i jak się przed nimi ustrzec, policjanci rozmawiają z uczniami szkół ponadpodstawowych.
Wyjazd za granicę to szansa na nowe możliwości, nową pracę, nowe życie, przygodę, ale także ryzyko, gdy jedziemy w nieznane. Policjanci z żarskiej komendy przed wakacjami odwiedzają młodzieży w szkołach ponadpodstawowych. Tematem przewodnim rozmów jest zapobieganie handlowi ludźmi oraz wskazanie w jakich sytuacjach życiowych można spotkać się z tym zagrożeniem. Dotyczyć może ono praktycznie każdego. Najczęściej podczas wyjazdów w nieznane dochodzi do łamania praw człowieka, które wiąże się z przemocą fizyczną lub psychiczną. Przestępcy często składają fałszywe obietnice wysokich zarobków, często decyzję o wyjeździe trzeba podjąć z dnia na dzień, oferowana praca nie wymaga praktycznie żadnych kwalifikacji zawodowych. Oszuści szukają najczęściej osób młodych i niedoświadczonych, które nie znają języka obcego. Kontakty, które warto ze sobą zabrać wyruszając w podróż to telefon do polskiego konsulatu, telefon interwencyjny w kraju do, którego jedziesz.
Podczas zrealizowanych spotkań uczniowie obejrzeli także ciekawą projekcję dotyczącą handlu ludźmi oraz otrzymali ulotki edukacyjne w tej tematyce. Zanim wyjedziesz, pamiętaj:
- Dopełnij wszelkich formalności (sprawdź ważność swojego paszportu, dowodu osobistego)
- Dowiedź się jak najwięcej o procedurach i formalnościach, które obowiązują przy legalnym zatrudnieniu się. Im więcej wiesz, tym trudniej Cię oszukać.
- Korzystaj z ofert pracy od profesjonalnych pośredników, których istnienie można zweryfikować. Nie przyjmuj ofert i propozycji pracy od osób, które znasz krótko lub poznałaś/eś za pośrednictwem Internetu. Nie podejmuj pracy na czarno.
- Sprawdź, czy pośrednik (firma pośrednicząca) oferuje Ci pracę, działa legalnie, czy jest zarejestrowany w KRAZ (Krajowy Rejestr Agencji Zatrudnienia) i posiada odpowiedni certyfikat,
- Dokładnie czytaj wszystkie dokumenty, jakie pokazuje Ci pośrednik, zwłaszcza te, które masz podpisać. Uważnie przeczytaj umowę. Pamiętaj: nie musisz jej podpisywać w biurze pośrednika, zabierz ją do domu i zapoznaj się z nią w spokoju. Pytaj o to, czego nie rozumiesz lub jest niejasne,
- Jeśli dajesz pośrednikowi pieniądze, domagaj się pokwitowania!- spytaj wśród znajomych, może ktoś już korzystał z jego usług.
- Dowiedz się na co możesz liczyć z strony pośrednika w razie kłopotów w pracy ( w sytuacji, kiedy praca jest inna niż oferowana lub masz problemy z pracodawcą). Poproś pośrednika o zobowiązanie na piśmie. Upewnij się, że Twój pracodawca istnieje! Dowiedz się o nim jak najwięcej. Poproś pośrednika o adres i numer telefonu przyszłego pracodawcy,
- Poszukaj pracodawcy w Internecie, większe firmy z reguły mają swoje strony. Sprawdź, czy ma biuro i telefon stacjonarny- KAŻDA firma powinna mieć biuro,
- Przejrzyj fora internetowe. Są tam opinie o pracodawcach i pośrednikach. Jeśli coś Cię zaniepokoi, postaraj się dowiedzieć więcej.
- Upewnij się, że Twoje wynagrodzenie nie jest niższe niż płaca minimalna w danym kraju oraz, że jest zgodne z obowiązującymi stawkami wynagrodzenia dla zawodu, który wykonujesz.
- Zrób kserokopię dokumentów, które ze sobą zabierasz i pozostaw bliskim(osobom, którym ufasz). Dołącz do dokumentów aktualną fotografię (na wypadek gdyby były konieczne poszukiwania).
- Zostaw też adres, pod którym będziesz przebywać za granicą, numer telefonu, imię, nazwisko pracodawcy oraz nazwiska i adresy osób, z którymi wyjeżdżasz (lepiej nie wyruszać w pojedynkę). Informuj bliskich o zmianach adresu i miejsca pracy,
- Ustal częstotliwość kontaktów telefonicznych .
Więcej informacji odnośnie procederu handlu ludźmi można uzyskać na stronie www.strada.org.pl, telefon kontaktowy 22 628 99 99.
nadkomisarz Aneta Berestecka
Komenda Powiatowa Policji w Żarach