Od kilku dni nosi policyjny mundur – rozmowa z nowym funkcjonariuszem
Posterunkowy Mateusz Stefanowicz o przyjęcie do służby starał się od stycznia, a teraz założył już policyjny mundur i będzie uczestniczył w półrocznym kursie podstawowym. Jeżeli zastanawiasz się czy wstąpić w szeregi Policji, zapraszamy do przeczytania wywiadu z nowo przyjętym funkcjonariuszem.
Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z Policją?
- „Po zakończeniu edukacji pracowałem za granicą, jednak zatęskniłem za krajem. Chciałem także ustabilizować się i podjąć ciekawą pracę w Polsce. Pracę, w której będę mógł robić coś dobrego i wartościowego. Tak naprawdę zawsze podobała mi się wizja pracy w mundurze. W mojej rodzinie jest wiele osób, które nosiły mundur i zawsze mi to imponowało. Stwierdziłem więc, że ja także spróbuję, bo przecież nic nie tracę. I tak złożyłem podanie, a później wszystko potoczyło się bardzo szybko”.
Twoim zdaniem cała procedura rekrutacyjna jest bardzo skomplikowana, czy można sobie z nią poradzić bez problemu? Co sprawiło Tobie najwięcej trudności? Test sprawności fizycznej, czy może multiselekt? Wiele osób ma obawy, że sobie nie poradzi, co byś im poradził?
- „Myślę, że cała procedura nie jest bardzo skomplikowana i nie trzeba się jej obawiać już na starcie. Wystarczy złożyć podanie i od tego momentu rozpoczyna się proces rekrutacji. Panie z Zespołu Kadr i Szkolenia w żarskiej komendy są bardzo pomocne i zawsze informują o kolejnych etapach dalszego postępowania i na czym konkretny etap będzie polegał. Nie można z góry zakładać, że ktoś sobie nie poradzi. Jestem osobą aktywną fizycznie, gram w koszykówkę, piłkę nożną i tenisa, dlatego nie miałem problemu z testem sprawności fizycznej. Najbardziej wymagający dla mnie był multiselekt, ale myślę, że jak ktoś jest uczciwy i sumienny, a także prawdomówny to nie będzie miał problemu, żeby zaliczyć go pozytywnie. Jeżeli ktoś chciałby zostać policjantem, ale nie wie od czego zacząć, to po prostu musi zrobić ten pierwszy krok i złożyć podanie w Komendzie Powiatowej Policji w Żarach”.
Dziękuję bardzo za rozmowę i powodzenia.
- „Dziękuję”.
Wszystkich zainteresowanych służbą w Policji zapraszamy do kontaktu z Komendą Powiatową Policji w Żarach. Dokumenty można składać w Zespole Kadr i Szkolenia w Komendzie Powiatowej Policji w Żarach. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat doboru, możesz przyjść lub zadzwonić telefon 47 79 41 270.
Policja, jako ogólnopolski pracodawca, oferuje:
- wynagrodzenie: policjant po szkoleniu zawodowym podstawowym wiek do 26 lat -4 854 złote netto, Policjant po szkoleniu zawodowym podstawowym wiek powyżej 26 lat 4 544 złote netto
- ciekawą, satysfakcjonującą służbę;
- stabilne, stałe zatrudnienie;
- nagrody roczne, motywacyjne, jubileuszowe;
- możliwość doskonalenia zawodowego;
- możliwość rozwoju zawodowego dla osób z wyższym wykształcenie, w tym uzyskanie stopnia oficerskiego;
- służbę w organizacji zaufania społecznego;
- szeroki katalog specjalizacji;
- wyjątkową rolę społeczną – bycie policjantem to nie tylko zawód, jest to służba społeczeństwu;
- przynależność do grupy zawodowej – poczucie tożsamości i wsparcie społeczne, organizacyjne.
Wymogi formalne jakie musi spełniać kandydat, aby przystąpić do rekrutacji:
- posiadać co najmniej wykształcenie średnie,
- posiadać obywatelstwo polskie,
- posiadać nieposzlakowaną opinię,
- nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
- korzystać z pełni praw publicznych,
- posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować,
- dawać rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych,
- osoby podlegające kwalifikacji wojskowej powinny posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej.
Wymagane dokumenty:
- wypełniony kwestionariusz osobowy kandydata do służby (część A i B);
- podanie o przyjęcie do służby w Policji skierowane do Komendanta Wojewódzkiego Policji;
- dokumenty potwierdzające posiadane wykształcenie i kwalifikacje zawodowe (kserokopie – oryginały dokumentów do wglądu), w przypadku wystawienia tych dokumentów w językach obcych – ich tłumaczenie;
- świadectwa pracy lub służby – (kserokopie-oryginały kandydat przedkłada do wglądu);
- książeczkę wojskową (jeżeli kandydat do służby objęty jest ewidencją wojskową) zawierającą wpis potwierdzający odbycie zasadniczej służby wojskowej lub przeniesienie do rezerwy.
Informacje dotyczące procedury kwalifikacyjnej można znaleźć na stronie internetowej Komendy Głównej Policji lub na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim, bądź też kontaktując się z Zespołem do spraw Doboru Wydziału Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wielkopolskim.
nadkomisarz Aneta Berestecka
Komenda Powiatowa Policji w Żarach