Aktualności

Piesi muszą czuć się bezpiecznie – intensywne policjantów ruchu drogowego

Data publikacji 12.05.2023

W województwie lubuskim trwają działania ukierunkowane są na poprawę bezpieczeństwa osób pieszych. O takich osobach często mówimy „niechronieni”, gdyż w przeciwieństwie do kierowców czy pasażerów, pieszego nie chronią zaawansowane systemy bezpieczeństwa instalowane w samochodach. Policjanci będą uważnie przeglądać się zachowaniu kierowców i pieszych na drodze, po to aby nie dopuścić do zagrożenia bezpieczeństwa na drodze.

Policjanci lubuskiej drogówki przez cały piątek (12 maja) prowadzą działania pod nazwą ,,Pieszy na przejściu dla pieszych". Mają one na celu  przypominać wszystkim użytkownikom dróg, jak ważną kwestią powinno być dla nas dbanie o bezpieczeństwo pieszych. To właśnie oni są najbardziej narażeni na tragiczne skutki wypadków drogowych. Również policjanci żarskiego ruchu drogowego włączyli się w te działania. Od rana zwracają uwagę na zachowania kierujących i pieszych. Szczególnym nadzorem objęli rejon przejść dla pieszych, a także szkół i przedszkoli. Podczas takich działań policjanci bardzo często wykorzystują motocykle służbowe, dzięki którym mogą szybko i sprawnie przemieścić się we wskazane miejsce, podczas dużego natężenia ruchu. Nie tylko zimą zdarzają się niebezpieczne sytuacje. Wiosną i latem, kiedy pogoda dopisuje kierowcy często jeżdżą szybciej i nie zawsze w porę mogą prawidłowo zareagować. Później uczestnicząc w zdarzeniu drogowym tłumaczą, że powodem potrącenia pieszego był fakt, że oślepiło ich słońce i nie zauważyli osoby na przejściu dla pieszych. Wielu niebezpiecznych sytuacji można uniknąć, dlatego zwolnijmy zbliżając się do przejścia, nie hamujmy gwałtownie, zachowajmy bezpieczny odstęp od pojazdu przed nami i przede wszystkim stosujmy się do przepisów ruchu drogowego. To czy na naszych drogach będzie bezpiecznie zależy od naszego zachowania na drodze. Wsiadając za kierownicę pamiętajmy, że pieszych nie chroni karoseria pojazdu, a w przypadku kontaktu z samochodem mogą stracić nawet życie. Funkcjonariusze przypominają także pieszym o zagrożeniach związanych z prowadzeniem rozmowy przez telefon, czy słuchaniem głośnej muzyki w słuchawkach podczas przechodzenia przez jezdnię.

Kierowcom i osobom pieszym powinien zawsze towarzyszyć wzajemny szacunek. Zazwyczaj bywa tak, że jedna grupa chce drugiej udowodnić swoją „rację”. Skutki tego w wielu przypadkach są niebezpieczne i mogą skończyć się poważnymi obrażeniami ciała, a czasami niestety śmiercią. Dlatego korzystając z drogi postawmy się w sytuacji tych „drugich” i wczujmy się w ich sytuację na jezdni, przejściu dla pieszych czy chodniku. Do dyspozycji kierowców, pieszych i pozostałych uczestników ruchu są lubuscy policjanci. Codzienne starania funkcjonariuszy powinny być wsparte odpowiedzialnością i zdrowym rozsądkiem ze strony wszystkich uczestników ruchu. Mowa tu przede wszystkim o przestrzeganiu przepisów prawa – swoistego fundamentu bezpieczeństwa na drogach.

 

nadkomisarz Aneta Berestecka

Komenda Powiatowa Policji w Żarach

  • Znak drogowy oznaczający przejście dla pieszych.
  • Policyjni motocykliści jadący jezdnią.
  • Policyjni motocykliści przejeżdżają po przejściu dla pieszych.
  • Policjant wręcza element odblaskowy.
  • Policjant obserwujący przejście dla pieszych.
Powrót na górę strony