Szkolili się z zakresu postępowania z cudzoziemcami
Zielonogórscy policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego brali udział w szkoleniu dotyczącym zasad postępowania podczas czynności służbowych podejmowanych wobec cudzoziemców. Wśród prowadzących szkolenie byli funkcjonariusze Straży Granicznej z placówek w Zielonej Górze- Babimoście oraz Zgorzelcu, z którymi policjanci współpracują na co dzień, m. in. podczas prowadzonych akcji „Trzeźwy kierowca” i „Trzeźwy poranek”
Dzisiaj /3.12.2014r./ w Komendzie Miejskiej Policji w Zielonej Górze odbyło się szkolenie dla policjantów Wydziału Ruchu Drogowego z zakresu podejmowania czynności służbowych wobec cudzoziemców. Z racji przynależności do Unii Europejskiej granice naszego państwa są otwarte dla obywateli innych krajów, dlatego też policjanci ruchu drogowego niemal każdego mają styczność z obcokrajowcami i podejmują wobec nich czynności, m. in. podczas kontroli drogowych. Tak jak w sytuacji działań policjantów podejmowanych wobec kierowców mających polskie obywatelstwo bardzo podobnie wygląda postępowanie w przypadku kontroli cudzoziemców. Sprawdzane są dokumenty pojazdu, uprawnienia kierowcy do prowadzenia pojazdu, stan jego trzeźwości, oryginalność tablic rejestracyjnych i inne. Jednak w przypadku tych drugich w grę wchodzi również sprawdzenie legalności ich pobytu na terenie naszego kraju.
W związku z tym, że zielonogórscy policjanci Wydziału Ruchu Drogowego niemal każdego dnia podejmują czynności służbowe wobec obcokrajowców, zorganizowane zostało dla nich w dniu dzisiejszym /3.12.2014r./ szkolenie dotyczące sposobu postępowania z cudzoziemcami oraz wymaganych od nich dokumentów. W celu szerokiego omówienia różnych aspektów z tym związanych zaproszeni zostali funkcjonariusze Straży Granicznej z placówek w Zielonej Górze- Babimoście oraz Zgorzelcu. Omówione przez nich zostały zagadnienia wynikające głównie z Ustawy z dnia 12 grudnia 2013 roku o cudzoziemcach, która określa zasady i warunki wjazdu cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, ich przejazdu przez to terytorium, pobytu na nim i wyjazdu z niego, tryb postępowania oraz organy właściwe w tych sprawach.
W głównej mierze na kanwie przepisów wyżej wymienionej ustawy funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki w Zielonej Górze- Babimoście omówili kwestie wymaganych dokumentów oraz sposobu postępowania w przypadku zatrzymania osoby nielegalnie przebywającej w Polsce, oraz postępowania z osobami, które nie mieszkają w kraju należącym do strefy Schengen (Schengen- jest to porozumienie, które znosi kontrole osób przekraczających granice między państwami członkowskimi znajdującymi się w tej strefie). Natomiast funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu omówili aspekty legalności dokumentów i ich ważności. W odniesieniu do dokumentów takich jak prawo jazdy i dowód rejestracyjny pojazdu wskazali różnice w blankietach prawdziwych i fałszywych, wskazali szczegóły, na które należy zwracać uwagę podczas sprawdzania przez policjantów dokumentów, którymi okazał się obcokrajowiec. Poruszony przez prowadzących został również temat sprowadzonych z zagranicy pojazdów- jakie dokumenty są wymagane podczas przewozu oraz jak je zabezpieczać. Nadmienić należy, że zielonogórscy policjanci współpracują z funkcjonariuszami Straży Granicznej na co dzień, m. in. podczas prowadzonych akcji „Trzeźwy kierowca” i „Trzeźwy poranek”.
źródło: